Erdoğan, “Zehir yasası”nı veto etti

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik MYK toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Ömer Çelik, “Havayı kirleten 15 termik santralin bacasına filtre takılmasını iki buçuk yıl erteleyen yasa Cumhurbaşkanımızın onayını bekliyordu. Sayın Cumhurbaşkanımız bu yasayı doğru bulmamış ve az önce veto etmiştir” dedi.

Açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vetosuna şöyle açıklık getirdi:

“Cumhurbaşkanımız ülkemizin enerji ihtiyacının karşılanması zaruretinin, insan sağlığının önüne geçmemesi gerektiğini düşünüyor.”

Bilindiği gibi Kütahya’da Seyitömer ve Tunçbilek beldelerinde kömürle çalışan iki termik santral bulunuyor. Bu santrallerin de bacalarına filtre takmaması nedeniyle halk mağdur durumda.

Meclis’te kabul edilmesinin ardından kamuoyunda infiale neden olan termik santrallerle ilgili düzenlemeye Cumhurbaşkanı Erdoğan muhalif kaldı.

Meclis’teki muhalefet partileriyle benzer bir görüşü savunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 termik santralle ilgili Meclis’ten geçen düzenlemeyi veto etti. Düzenleme filtresiz 15 termik santralin 2,5 yıl daha bu şekilde çalışmasını ön görüyordu.

Yasanın veto edilişi sonrası gözler yeniden TBMM’ye çevrildi.