Domaniçli İmam Avustralya gazetesine manşet oldu

Domaniç’in Muratlı Köyünde yetişen ve Avustralya’nın Shepparton şehrine İmam olarak atanan, Recep Ay, Avustralya’da yaptığı misafirperverliği ile gazetelerine manşet oldu.

Shepparton şehir gazetesin manşeti

Kollar herkese açık başlığı ile çıkan gazetede İmam Recep Ay şu açıklamayı gerçekleştirdi.

“Sıcak bir karşılama ve kahve, camiyi ziyaret eden herkesi bekliyor” dedi.

Shepparton şehir gazetesinde çıkan haber metninde; “Pazartesi günü saat 10.30 ve Goulburn Bölgesi Türk İslam Kültür Merkezi ve Camii’nde İmam Recep Ay misafirlerine kahve yapıyor. Bardakların her birine küçük bir çay kaşığını bir tabak üzerine koydu ve katlanmış peçetenin üzerine yerleştirilmiş ve ayrı ayrı sarılmış iki şeker küpü. Yakın zamanda Türkiye’nin kuzey batısındaki Eskişehir’den taşındı ve önümüzdeki beş yıl boyunca Türk Camii ve Kültür Merkezi’nde imam olarak görev yapacak. “Ye” dedi, geniş bir gülümsemeyle, küçük, beyaz bir tabağa koyduğu Türk lokumlarını. Türk Hükümeti tarafından finanse edilen yerleştirme programı ile Shepparton’a gelen son imamdır. Burada kaldığı süre boyunca, Kur’an hakkındaki bilgisini paylaşmayı, ailesiyle birlikte bu ülkede yaşamayı umuyor. İslam’ın barışçıl erdemlerini göstermek ve daha geniş bir topluma farklılıkların nasıl karşıladığını ve saygıyı teşvik ettiğini göstermek istiyor. İnsanların İslam hakkında sorduğu soruları yanıtlamak için burada olduğunu söyledi. Camide görevleriyle birlikte, kutsal öğretileri öğretmekten hasta ve yaşlıları evlerinde ziyaret etmekten cenaze törenlerini düzenlemeye kadar uzanıyor. Müslüman cemaat için cuma namazının haftanın en önemli namazı olduğunu açıklıyor. “Cuma günü insanlar namaz vakitleri için işten erken ayrılırlar ve camide insanları bir arada dolu görmek beni gerçekten mutlu ediyor” dedi.
Karısı ve iki küçük çocuğuyla birlikte geldiği günden beri, buradaki toplumun sıcak kanlı olmasından çok memnun. Alışveriş yaparken sınırlı İngilizcesi ile bazen zorlandığını, ancak Sheppartonian’ların İngilizce’yi çevirisinde ve açıklamasında yardımcı olduklarını belirtti. Şubat ayında bir ESL TAFE kursuna kaydolmayı, toplumla daha derin bir düzeyde etkileşime girmesine ve dini konsey toplantılarına katılmasına yardımcı olacağını umuyor. “İngilizce her yerde konuşulan bir dil, çocuklarım buradayken öğrenmeleri iyi olur. Avustralya gibi çok kültürlü bir ulus görmeleri, genç yaşta birçok çeşitliliği bir arada görmeleri iyi bir şey.
Sadece daha fazla helal restoranın olmasını diliyor.
İş dışında İmam Recep iyi bir futbolcudur. Golcü bir forvet olarak oynuyor. Geçen hafta sonu, Melbourne’deki bir turnuvada camiden bir ekiple maç yaptı.
Shepparton’ın yaşam tarzı İmam Recep için biraz farklı, Büyük bir Müslüman nüfusa sahip yaklaşık bir milyon kişilik bir şehirden geldikten sonra, burada yakın bir cami bulmak için çok daha ileri gitmesi gerekiyor. “Geçenlerde Melbourne’dayken namaz vakitlerinde cami bulmak için 40 dakika araç sürmem gerekti” dedi. Hangi inançtan olursa olsun herkes camiye gelebilir ve ziyaret edebilir dedi. “Kapılarımız (camide) herkese açık. İnsanlara çay ve kahve sunmaktan ya da ihtiyaç duymaları halinde insanlar için yemek pişirmekten mutluluk duyuyoruz ”dedi.

Shepparton şehir gazetesinde çıkan haber metni