VEFAKAR DOMANİÇ

İnsan âlemlerin özü, kâinat manzumesinin hülasasıdır. Bu yönüyle insan eşref-ül mahlûkattır. İnsan bu şerefe, ilim ve irfan sayesinde ulaşır. İnsanın en önemli meziyetlerinden biri de vefa ve dostluk duygusudur. Vefa, insana has bir meziyet, varlığı taçlandıran bir kıymettir. Bu karakter, bir insanın asaletinin bir simgesi, edep ve hayâsının neticesidir.
Sözün özü, dostluk ve kardeşliğe açılan kapı sevgiden; dostluk ve kardeşliğin devamı vefadan geçer. Hayatın her karesinde gerçeklere tercüman olmak, duruşumuzdan ödün vermemek, yalana, dolana, ikiyüzlülüğe yönelmemek yaşamı daha anlamlı ve özel kılar. Unutmamak gerekir ki! “Yaşam gülmeyi, sevgi hak etmeyi, vefa unutmamayı, dostluk sadık kalmayı bilenler içindir” der Mevlana. Vefa özlem dolu, sıcacık kucaklama, vefa dost demektir. Bizi yetiştiren ana ve babalarımıza, atalarımıza, milletimize, öğretmenlerimize dostlarımıza vefa borcumuz olduğunu unutmayalım. Unutmayalım ki, vefa bir insanın kişiliğini yansıtır. “Vefalı insan, birçok zararınızı da görse bile tek bir iyiliğinizi unutmaz. Nankör insan, tek bir zararınızı görse, bütün iyiliklerinizi unutur.
Bu hafta vefakar insanlar ve Vefalı STK’ları ön plandaydılar. Örneğin haftanın ilk günü Pazartesi günü 21.Yüzyıl Kültür ve Eğitim Derneğinin Hisar İlkokulu konferans salonunda Arastırmacı-Yazar İlknur Güntürkün Kalıpçı hocamın sunumuyla “ANMAKTAN ANLAMAYA DOĞRU ATATÜRK” konferansına katılım harikaydı. Muhteşem sunum ve Atatürk ortak paydasında sağcısıyla solcusuyla salonu dolduran yüzlerce Domaniçli.. Teşekkürler 21.Yüzyıl Kültür ve Eğitim Derneği Başkanım Cahit başkan. Teşekkürler Ercan Tekdemir abim. Atatürk için salonu dolduran 7 den 70 e tüm katılımcılara da teşekkür ederim.
21.Yüzyıl Kültür ve Eğitim Derneği ile Pazartesi Atatürk’ü yaşarken, Perşembe günü ise Kütahya da, Kütahya Ülkü Ocakları ile Gülen Adam Merhum Cemal Aydın Hocamı anlamaya ve yaşamaya çalıştık. Harika bir program hazırlanmıştı Kutahya Ülkü Ocaklarında. Ailesi, ögrencileri öğretmen arkadaşları sevenleri ve bizler oradaydık. Dualarla yad edildi Cemal hocam. Sevdiklerinin anlatımıyla tekrardan eski günlere gidildi. Göz yaşları vardı gözlerde. Emin olun Domaniç’in Gülen adamı Cemal Aydın Öğretmem anca bu kadar guzrl anılıp anlatılabilirdi. Bu anlamlı program için Kütahya Ülkü Ocakları Başkanı Serdar Akkoç beylere de teşekkür ediyorum.
Malumunuz ki, 24 Kasım Ögretmenler Günüydü. Değerli öğretmenlerimizin 24 Kasım oğretmenler günü’nü yürekten kutluyor, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ilmak üzere görevi esnasında Şehit düşen ve ebediyete intikal etmiş Cemal Aydın, Hasan Efe gibi tüm öğretmenlerimizi rahmet, minnet ve sükranla anıyorum. Ekonomik ve sosyal haklarının gasp edilmediği günlerinde yakın olmasını dilerim.

Her zaman doğruyu ve sadakati kalplerinizde yaşatmanız ve korumanız dileğiyle sevgiyle kalın…