Öyle bir şey yaptılar ki örnek köy ilan edildiler

Muratlı Köyü, Domaniç ilçesinin bir iddiaya göre ise Kütahya’nın tek göç vermeyen köyü.

Son yıllarda Kütahya ve ilçelerinden Bursa başta olmak üzere çevre illere aşırı derecede göç var. Kütahya’nın en çok göç veren ilçelerinin başında ise Domaniç geliyor. Yaklaşık 12 bin Domaniçli komşu ilçe İnegöl’e göç etmiş durum da.

Buna rağmen ilçede asla göç vermeyen bir köy var. Köyün resmi adı Muratlı. Ancak köylüler, Köyün 1960’da verilen yeni adını kabullenmiyor ve hala köye atalarının koyduğu Bulamır adını kullanıyorlar.

Muratlı Köyü etrafı 3 dağla çevrili, ekilecek düzgün bir arazisi olmayan, su sıkıntısı çeken bir köy, ancak köy halkı asla bunu bir bahane olarak görmeden, devletten bir yardım istemeden aşkla şevkle köyünde kalıyor kendi imkânları ile bir şeyler yapmaya çalışıyor.

Domaniç’in diğer köyleri aşırı derece de göç verince Muratlı yaklaşık bin nüfusla ilçenin en büyük köyü oldu. Köy ilçenin tarım ve et ürünlerini temin ediyor. Köyün hiç merası yok. Ancak ilçenin en fazla hayvan yetiştiricisi bu köyde ve özellikle kurban bayramlarında komşu illerden bile kurbanlık almaya gelenler kilometrelerce kuyruk oluşturuyor.
Muratlı Köyü Bu yıl köyde 4-5 bin kişinin katılımıyla bir üzüm festivali yaptı. Festival, tahta araba yarışı BulamurRalli ile neşelendirildi. Buradan elde edilen parayla köyde bir futbol kulübü kuruldu. Kulüp 5 takımla 10 maç yaptı. Ligi namağlup bitirerek Domaniç şampiyonu oldu.
Şampiyonluk gecesi köyde düzenlenen muhteşem törenle kutlandı. Çalgı çenginin ardından köye kurulan sinevizyonda köyün gelmiş geçmiş yüzlerce öleni ‘Kaybettiklerimiz’ sinevizyon gösterisi ile yad edildi. Şampiyon gençler kupalarını köyde kaybettikleri yoksul atalarına armağan ettiklerini söyleyerek köyü gözyaşlarına boğdular. Kulüp yönetiminden futbolculara, futbolculardan teknik heyete kadar isimleri tek tek okunarak seçtikleri müzikler ile sahneye çıktılar. Etraftan da çok beğeni toplayan köy halkı, Bursa Kütahyalılar Derneği tarafından ‘Yılın Köyü’ ilan edildi.