Bilinmeyen Atatürk’ü Anlattı

Domaniç 21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Derneği 10 Kasım Atatürk’ü Anma Haftası kapsamında Yazar İlknur Güntürkün Kalıpçı’nın konuşmacı olarak katıldığı “Bilinmeyen Yönleriyle Atatürk” konulu söyleşi ve imza günü etkinliği düzenlendi.

Dernek Başkan Yardımcısı Ercan Tekdemir’in girişimleri ile düzenlenen konferans, Hisar Okulu konferans salonunda gerçekleşti.

Salonun hınca hınç dolduğu konferans sonundan halk, Yazar İlknur Güntürkün Kalıpçı’nın kitaplarını almak için sıraya girdi. Kitaplar kısa sürede bitince çok sayıda vatandaşta kitap alamadı. Yazar, Küçücük bir ilçe de bu kadar kitabın biteceği aklıma bile gelmemişti. Domaniç beni bir kez daha umutlandırdı dedi.

Yazar İlknur Güntürkün Kalıpçı, yaklaşık bir saat süren konuşmasında salonu dolduran kalabalığı kah ağlattı kah güldürdü.

Yazar, “ Bize Atatürk’ün kargaları kovaladığını anlattılar, düşmanı yendiğini anlattılar. Ama nasıl bir zeka olduğunu hiç anlatmadılar. Savaşta bile kitap okuduğunu anlatmadılar. Aşırı derecede Türk Kültürüne düşkünlüğünü anlatmadılar. Resimde, müzikte, yazarlıkta, sınema oyunculuğunda, matematikte, stratejide, mizahta ve hatta çiftçilikte bir deha olduğunu çevreci Atatürk’ün bir ide ağaca selam durduğunu anlatmadılar.
Üst düzey bir İngilizle konuşurken sık sık okay demesine şaşıranlar, “Paşam o okay değil. Okey dir” dediklerinde Okay Türkçe bir kelimedir. Ok yaydan çıktı. Tamam, anlamındadır. Okey ise bizim okay dan bozma anlamsız bir kelimedir dediğinde herkesi nasıl şaşırttığını anlatmadılar. Atatürk’ün savaşları kazandıktan sonra Cumhuriyetin Kuruluş reçetesinde ki sğitim sistemini, ekonomi sitemini bu gün uygulasalar 6 ayda düzlüğe çıkarız ama bu reçeteler bizden saklandı” dedi.

Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, Çukurca Belediye Başkanı Emin Taşgın, İYİ Parti İlçe Başkanı Hakan Çağlar, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Şentürk, Mal Müdürü Mümin Tutal, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Deniz Tuluk, Esnaf Odası Başkanı Yahya Türk, Banka Müdürü Ertan Erkalp ve Domaniç merkezden ve çevre köylerden gelen çok sayıda vatandaşın doldurduğu salonda Konuşmacı Yazar İlknur Güntürkün Kalıpçı, dakikalarca ayakta alkışlandı.

KİMDİR?

Yazar İlknur Güntürkün Kalıpçı, 1953 İstanbul doğumlu. Ankara Üniversitesi Dil Ve Tarih Coğrafya Fakültesi Felsefe Tarihi bölümünü Mezunu, değişik yerlerde öğretmen ve öğretim görevlisi olarak görev yaptı.
1985 yılında Milli Eğitim Bakanlığının düzenlediği “Atatürkçülük” eğitimini başarıyla tamamlayan Kalıpçı, o günden bu güne yaptığı çalışmaları, uyguladığı değişik bir metotla konferanslar halinde sunmaktadır. 1997 yılında başarılı çalışmalarından dolayı Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi haberleşme üyeliğine seçilmiştir.
İlk araştırması “Atatürk Din ve Laiklik” tir. Daha sonra yirmi öğrenciyle birlikte sundukları “Atatürk ve Türk Kadını” konulu araştırmasını yapan Kalıpçı, en son olarak da Atatürk’ün bilinmeyen yönlerini içeren “İçimizden Biri Atatürk” konferansını yurt içi ve yurt dışı her platformda sunmaktadır.
Yazdığı eserlerin gelirini sağlık ve eğitim alanlarına bağışlayan Kalıpçı’nın Uludağ Üniveristesi yayını “Her Yönüyle İnsan Atatürk”, Epsilon Yayınları “Özlemden Eyleme Doğru Atatürk” ve “Anmaktan Anlamaya Doğru Atatürk’ ile son kitabı ‘Espirileriyle İçimizden Biri Atatürk’ konulu kitapları bulunmaktadır.
Kalıpçı evli iki çocuk bir torun sahibidir.