Zehirlemeye 3 yıl erteleme

Aralarında Tunçbilek Termik Santralinin de bulunduğu 15 termik santralin bacalarına filtre takma zorunluluğu 2,5 yıl daha ertelendi.

Türkiye’de bulunan 13 termik santralin baca filtrelerinin takılmasını 2,5 yıl daha erteleyen kanun teklifi AK Parti ve MHP’lilerin oylarıyla kabul edildi. CHP Milletvekili Ali Fazıl Kasap, “15 termik santral baca filtresi takmadan 2,5 yıl daha halkımızı zehirlemeye devam edecek. Yazıklar olsun” diyerek tepki gösterdi.

Kararı sosyal medya hesabı Twitter’dan duyuran CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap yaptığı açıklamada, “Meclis Genel Kurulunda görüşülen Torba Kanunun 50 maddesi tüm itirazlarımıza rağmen AKP ve MHP’nin oylarıyla kabul edildi. Böylece Türkiye’de bulunan 13 termik santral baca filtresi takmadan 2,5 yıl daha halkımızı zehirlemeye devam edecek. Yazıklar olsun!” ifadelerini kullandı.

TBMM’de kabul edilen yasa teklifinin 50. maddesi ile 13 termik santralin baca filtresi takmadan ve arıtma tesisi kurmadan 2,5 yıl daha çevreyi kirletmesine izin verildi.

40 YAŞIN ÜSTÜNDEKİ HER 8 KİŞİDEN 1’İ KOAH HASTASI

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) KOAH Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Arzu Mirici ise Türkiye’de 40 yaş üzerindeki her 7-8 kişiden 1’inin KOAH hastası olduğunu belirterek kapatılması gereken termik santrallere ek süre verilmesinin doğru olmayacağını vurguladı.

ÖLÜMLERİN ÖNEMLİ BÖLÜMÜ SOLUNUM SİSTEMİ HASTALIKLARINDAN

Konuya ilişkin kapsamlı bir rapor hazırlayan Türk Torak Derneğinin yaptığı araştırmalara göre, Türkiye’de 2015 yılında 43 bin 820, 2016 yılında 48 bin 532 kişi solunum sistemi hastalıklarına bağlı olarak yaşamını yitirdi. Derneğin araştırmalarına göre 2016 yılında gerçekleşen 408 bin 782 ölümün yüzde 11.9’u solunum sistemi hastalıklarına bağlı.

Türk Toraks Derneği Başkan Yardımcısı ve Göğüs Hastalıkları ve Alerji Uzmanı Prof. Dr. Ali Fuat Kalyoncu, “13 termik santral, baca filtresi takmadan zehir saçmaya devam edecek” dedi.

 

YASA HANGİ SANTRALLERİ KAPSIYOR?

Çanakkale/ÇAN 18 Mart Termik Santrali

Şırnak/Silopi Termik Santrali

Maraş/Afşin Elbistan A Termik Santrali

Maraş/Afşin Elbistan B Termik Santrali

Kütahya/Tunçbilek Termik Santrali

Kütahya/Seyitömer Termik Santrali

Manisa/Soma A Termik Santrali

Manisa/Soma B Termik Santrali

Sivas/Kangal Termik Santrali (1. Ve 2. üniteler)

Zonguldak/Çatalağzı Termik Santrali

Ankara/Çayırhan Termik Santrali

Muğla/Yeniköy Termik Santrali

Muğla/Kemerköy Termik Santrali

Bursa/Orhaneli Termik Santrali

Karabük/Kardemir Termik Santrali