Bursa Kütahyalılar Derneğinde Göç Yolu Konferansı verildi

Bursa Kütahyalılar Derneği tarafından düzenlenen “Osmanlı’dan günümüze Göç yolları” ile ilgili konferans verildi.

Diş Hekimi Araştırmacı Yazar Dr. Recep Aydoğdu’nun konuşmacı olarak katıldığı toplantıda, İnegöl Domaniç’iler derneği ile Kütahya ve Bursa basını davet edildi.

Konferans öncesi açılış Konuşması yapan Dernek Başkanı Beyhan Gündüz, “Tarihe baktığınızda Bursa Kütahya’ya bağlıydı. Fakat daha sonra Bursa’ya olan ani göçle birlikte Bursa’nın önemi arttı. Biz Kütahyalılar olarak bu topraklarda iki şehir bir milletiz, aynı topraklarda aynı kültürle büyümüş insanlarız, bu yüzden Kütahya’yı sevdiğimiz kadar Bursa’yı da seviyoruz. Kütahya Doğduğumuz Bursa ise doyduğumuz topraklardır” dedi.

Konuşmasın da, dün, ancak atla, eşekle geçilen göç yollarının bu gün yeniden keşfedildiğini ve daha modern yollarla şehirlerarası iletişimin kolaylaştığını belirten Araştırmacı Yazar Dr. Recep Aydoğdu, “ Benim asıl mesleğim diş hekimliği, ancak ben tarihi de araştırırım, bilgi ve belgeler toplar yazılar yazarım. Osman Beyin ismi aslında Osman Bey değil Ataman beydir. Ama asıl konumuz bu olmadığı için esas konuya geçelim.

Tarihi göç yolları bir değil birden fazladır. O zamanlar atla eşekle gidilen yollar en kısa, en stratejik yollar olduğu günümüzde daha iyi anlaşılmaktadır. Bu yüzden bu yolların iyi araştırılıp yeniden ele alınması lazımdır. Bursa düne kadar Kütahya’ya bağlı iken sonra Bursa daha hızlı gelişim sağlayarak büyüyüp kendi başına bir il olmuş. Bazı Bursa’ya bağlı olan ilçeleri de Kütahya’ya bağlanmıştır. İlçeler ve iller arasında çok sayıda bilinmeyen yollar bu gün gün yüzüne çıkmaktadır. Ancak o zamanlar atla eşekle gidilen kestirme yollar bugünün araçları ile kullanılamıyor. Bu yoların keşfedilip modern yollarla şehirler arası ulaşımın kolaylaştırılması gerekir.
Örneğin bu gün çok sayıda Kütahyalı Domaniç üzerinden Bursa ve ilçelerine göç etmişlerdir. Dağ yolu günümüz şartlarına uygun değildir. Buraya bir tünel yapmak gerekir” dedi.