29 Ekim bu kadar mı güzel anlatılır

Cumhuriyetimizin 96. yıl dönümü etkinliklerinde, Domaniç Orta Okulu Türkçe Öğretmeni
Neşe İlik’in hazırlayıp sunduğu ‘Cumhuriyeti Böyle Kurduk’ gösterisinde gözyaşları sel oldu.

Cumhuriyetin 96. Yılı etkinlileri çerçevesinde Domaniç Ortaokulu önünde düzenlenen program, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkanının halkı selamlamasının ardından, İlçe Kaymakamı günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Öğrencilerin şiir dinletilerinin ardından Domaniç Ortaokulu korosu ‘Atatürk’ün Çocuklarıyız’ şarkısını seslendirdiler.
Yine Domaniç Ortaokulu 7. Sınıf öğrencileri tarafından hazırlanan “Cumhuriyeti Böyle Kurduk” adlı gösteri ile sahne alan Neşe İlik ve Öğrencileri, Kurtuluş savaşından kareleri ve Cumhuriyetin ilanını canlandırdılar.

Gerek savaşın anlatıldığı sahne de, gerek Cumhuriyetin ilanında profesyonel tiyatrocuları aratmayan bir performansla oyunlarını oynayan çocuklar halkın büyük beğenisini kazanırken sunumu yapan Neşe hoca da insanın tüylerini ürperten ses tonu ile meydanda ki kalabalığı gözyaşlarına boğdu.
Domaniç’te yılardan beri ilk defa bu kadar coşkulu bir Cumhuriyet Bayramı düzenleyen Domaniç Ortaokulu ve öğretmenleri meydanı dolduran kalabalık tarafından tek tek tebrik edilirken, finalde tiyatrocu çocuklarla fotoğraf çektirmek için sıraya girdiler.

Hatice Aykan’ın folklor gösterisi ise koreografisi ile yine seyirciden tam puan aldı.

Program, Atletizm, şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödül töreni ile son buldu.