Yazıyor… Yazıyor… Cumhuriyetin İlanı yazıyor…

İlçemizde bir grup öğrenci, 96 yıl önce ki akranları gibi giyinerek, o yılların gazetesi olan Hakimiyet-i Milliye gazetesinin nüshasını dağıttı.

Öğrenciler pazarda vatandaşın arasına girerek davullar eşliğinde, Cumhuriyetin kuruluşunun 96. yıl dönümü etkinliklerine davet etti.

Domaniç Ortaokulu öğrencileri, 96 yıl öncesinin kıyafetlerini giyerek, ellerinde o günlerin gazetesi olan Hakimiyet-i Milliye gazetesinin nüshası ile vatandaşları arasında dolaşarak halkı Cumhuriyet bayramı etkinliklerini davet etti.

Davul eşliğinde ‘ Yazıyor… Yazıyor… Cumhuriyetin İlanı yazıyor…’ diye bağıran çocukları sokaklarda gören halk önceleri biraz şaşırsa da sonra bu eylemlerinden dolayı çocukları tebrik etti.

Sosyal Bilgiler Öğretmeni İrfan Yıldız, “Atatürk’ün kurtuluş savaşında, kamuoyu oluşturmak için en çok kullandığı gazeteler Hakimiyet-i Milliye ve İrade-i Milliye Gazetesi idi. Bizde o günü yaşatmak için öğrencilerimizle o dönem çıkan Hakimiyeti Milliye gazetesini dağıttık. Halkımız, büyük bir heyecanla bizi karşıladı, o günü yaşamış gibi oldu. Bizde o günü yaşadık ve gururlandık” dedi.

Gazete dağıtan Domaniç Ortaokulu öğrencisi Eren Memiş ise “Bügün mutluyuz, coşkuluyuz. 29 Ekimde Cumhuriyetimiz kuruldu. Bugün Türk tarihine altın harflerle kazındı. Tüm şehit ve gazilerimizin ruhları şad mekanları cennet olsun. Yaşasın Cumhuriyet” ifadelerini kullandı.