Akarsuya fuel-oil döküldü

Tavşanlı ilçesine bağlı Tunçbilek termik santralinden Adranos (Orhaneli) çayının Tunçbilek'ten geçen kısmına fuel-oil döküldüğü iddiaları üzerine soruşturma başlatıldı. TASOB Doğayı Koruma Derneği ve vatandaşlar konuyu sosyal medya üzerinden canlı yayınla duyurdu.

Edinilen bilgiye göre, sosyal medya üzerinden Tunçbilek beldesinde faaliyet gösteren ve özel bir şirket tarafından işletilen Tunçbilek Termik Santralinden yakındaki Orhaneli Çayı’na fuel-oil döküldüğü iddialarına yönelik paylaşımlar yapıldı.

Bu durumun ardından Çevre ve Şehİrcilik İl Müdürlüğü ve Tavşanlı jandarma ekipleri harekete geçti.

TASOB Doğayı Koruma Derneği’nin gazetemize yaptığı yazılı açıklamada, 16-17 Ekim 2019 günü Adranos (Orhaneli) çayının Tunçbilek’ten geçen kısmında dereye fuil-oil karıştığı tespit edilmiş olup konu Çevre Bakanlığı, Kütahya İl Çevre Müdürlüğü ve Kolluk Kuvvetlerine bildirildiği ifade edildi.

TASOB, “ Ülkemiz için üreten, istihdam ve katma değer sağlayan firmalara şükranlarımızı sunarız.17 Ekim tarihinde Jandarma ve İl Çevre Müdürlüğü durumu yerinde tespit edip gerekli tutanakları tutmuş, Tavşanlı savcılığı tarafından konuyla ilgili soruşturma başlatılmıştır. Maalesef benzer olaylar daha öncede defalarca yaşanmış olup Adranos (Orhaneli) çağındaki ekosistem yok olma noktasına gelmiştir. Deredeki kirlenme tarımsal sulamayı da olumsuz etkilemektedir. Ülke için katma değer sağlayan firmalar, kirlettikleri havanın, suyun ve burada yaşayan insanların bu ülkenin bir parçası olduğunun, farkında değiller mi? Eğer vatanseverlik, çevre ve insana saygı konularında samimi iseler bir an önce Termik Santral bacalarına filtre takılmalı, dereye bırakılan atıklar artırılmalıdır. Yaşanan olay ile ilgili gerekli hassasiyeti gösteren üyelerimize, Kurumlar ve Kolluk Kuvvetlerine teşekkür ederiz” denildi.

Tunçbilek Termik Santrali işletmesine giden ekiplerin yaptıkları inceleme sonrası, ihmal neticesinde yakından geçen çaya fuel-oil deşarj edildiği belirlendi.

Bunun üzerine Tavşanlı Cumhuriyet Başsavcılığı ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce, termik santral hakkında soruşturma başlatıldı.