Yılmaz, ‘Muratlı köyünü su ihtiyacı üç kat artırıldı’

Muratlı köyünün saniyede 2,44 litre olan su ihtiyacı, 7 litreye çıkarıldı.

Muratlı Köyünde yaz aylarında içme suyu sorunun yaşandığı ve bazı evlere suyun çıkmadığı yönünde yapılan sözlü ve yazılı şikâyetlerle ilgili incelemeler başlatıldı.

Yaklaşık bin civarında nüfusuyla Domaniç’in en büyük köyü olan Muratlı’da yaz aylarında içme suyu yetmediği için yeni su kaynağı aramıştı.

Yapılan incelemeler sonucu açıklama yapan İl Genel Meclis Başkanı Musa Yılmaz, “İl Özel İdaresi Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğünün köy nüfusu ve köydeki hayvan sayısı dikkate alınarak belirlemiş olduğu içme suyu ihtiyaç debisine göre Muratlı köyümüzün içme suyu ihtiyacı 2,44 Lt/Sn olduğu tespit edilmiş. Köyde Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre köy nüfusuna kayıtlı olmayan kişilerin ikamet ettiği, Hayvan Bilgi sistemine kayıtlı olmayan köyde kayıt dışı hayvanlarında olduğu varsayılarak Kütahya İl Özel İdaresi Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğünce arızalı olduğu tespit edilen içme suyu pompası 7 Lt/sn debi olarak büyütüldü. Yeni içme suyu pompasıyla köyün ihtyacından 3 kat fazla su köye verildi” dedi.