7. Kıta Temsilciliği Domaniç’e geldi

Poşet kullanımının zararları ile ilgili, Domaniç Şehit Ömer Halisdemir Anadolu Lisesi öğrencilerinden bambaşka bir tanıtım ile halkın karşısına çıktı.

Domaniç Şehit Ömer Halisdemir Anadolu Lisesi öğrencileri ve Görsel Sanatlar Öğretmeni İlkay İlknur Ünver Avaçar ile birlikte İlçe pazarında poşet kullanımının zararlarını farklı bir proje ile anlattı.

Öğrenciler son günlerde kamu spotu şeklinde verilen ‘7. Kıta Temsilciliği’ gibi giyinerek meydanlarda dolaştı.

Vatandaşların ilginç bakışları içerisinde çarşıda gezen öğrenciler poşet kullanımının zararlarını anlatmaya çalıştı.

Vatandaşlardan tarafından hoş karşılandıklarını belirten, Öğrencilerden Sümeyra Kaygısız, “Biz çöp poşetinin kullanımının azaltılmasını istiyoruz. Bu yüzden dikkat çekmek için böyle bir proje yaptık. Projemizi de pazarda bulunan abilerimize, ablalarımıza danışmak istedik. Çöp poşetinin azaltırsanız sevinirim” dedi.

Çöp poşeti giyen ve ‘7. Kıta Temsilcisi’ Zafer Demir, “Ben 7. Kıta Temsilcisinden Domaniç Şehit Ömer Halisdemir Anadolu Lisesini ziyaret amaçlı gelmiştim. Plastik poşetlerin azaltılmasını istiyoruz. Bu nedenle plastik poşetlerimizden dolayı 7. Kıta diye bir şey kalmadı. 7. Kıtanın nerdeyse %80’ini çöp poşeti olmuştur. Bu yüzden hayvanlarda ölmektedir” dedi.

İlkay İlknur Ünver Avaçar, “Derslerimizde denizlerdeki kirlilik oranlarını işlemiştik. Farklılık yaratmak adına öğrencilerimizden güzel bir pano hazırlamasını istemiştik. Öğrenciler ilk önce pano hazırlamaya başladılar ama bu gurubumdaki öğrencilerim, bana çok farklı proje ile geldiler. Son zamanlarda 7. Kıta diye bir ülkenin var olduğu ve kamu spotu şeklinde birçok haber kanallarında görmüştük. Çocuklar bunların bana bilinçlendirmesini Domaniç’te yapabiliriz diye bir fikir ile geldiler. Bu benim çok hoşuma gitti. Hatta öğrencilerimiz kendisi dedi ki ‘ben öğrenci olarak gelebilirim Domaniç’e ve bu şekilde tanıtım yapabiliriz’ dediler ve 7. Kıtadan gelen öğrencimiz diğer arkadaşları ile birlikte poşet kullanımının zararlarını anlatmak istedikleri için halkın içine indiler” dedi.