ÖKSÜSÜZ ÖZÜMÜZDEN

Kemal Tahir’in de dediği gibi. ”Görmek bile nispidir; kaşınan yeri parmak, gözden iyi görür.” Bu hafta cennetten bir köşe olan ilçemizde, her zaman hayalini kurduğum ve olacağına inancımın tam olduğu, Kocadağ’a bir tünel ki; neden olmasın. Olmayacaksa da üçüncü bir şerit, ( tırmanma şeridi ) bitirilemeyen Tavşanlı-Domaniç yolumuz, yapılamayan sulama ve yangın göletlerimize inat gördüğüm ve yakından takip ettiğim olumlu olaylardan bahsetmek istiyorum.

Belki beni mülki ve idari konumdaki yöneticilerimize mavi boncuk dağıtmakla eleştirebilirsiniz. Ama gördüğüm olumlu ve olumsuz şeyleri muhakkak bu köşemde dile getirmeye devam edeceğim. Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Domaniç’te varlığını halka hissettirdiği için Kaymakamımız Mesut Ozan Yılmaz Bey’e teşekkür etmek istiyorum. Halkla iç içe Kaymakamımız. Bir bakıyorsunuz Muhacirler köyümüzdeler. Bir de bakıyorsunuz ki, Safa köyümüzdeler. Her etkinlikte mümkün mertebe olmaya gayret sarf ediyor.

1960 yılında Belediyelik olan ilçemizin artık bir BİT’i ( Belediye İktisadi Teşebbüsü ) var. Adı da; Domaniç Koca Yayla Ltd. Şti… Hayırlı olsun. Bu kurulan şirket için Belediye Başkanı Sahvet Ertürk Bey’i tebrik ediyorum. Bu şirketimiz, muhakkak, ayağı yere basan projeler geliştirmeli ve halkın yararına sunmalıdır…

Bir kaç güzel insanın ve Domaniç Gazetesinin duyarlılığı ile Domaniç dağlarında büyük bir tehlike saçan tırtıllarla mücadele başlatılıp, dağlarımızın sahipsiz olmadığını gördüm. Verdikleri mücadeleden dolayı hepsini tebrik ediyorum.

Günümüz Domaniç’in de, artık siyasi parti çekişmelerinden ziyade birlik ve beraberliğin hakim olduğunu görmek güzel. Asıl güzel olan da, bu birlikteliğin Domaniç’e Yeşil Köy yolu, Çamlıca Gölet inşaatının devamlılığı, yıllardır yılan hikayesine dönen Çokköy giriş yolunun yapına başlanması gibi güzel gelişmelerin Domaniç halkına olumlu yansımaları. Ayrı partili olmalarına rağmen Domaniç için bir ve beraber olup birlikte hareket eden İl genel Meclisi Üyelerimiz Mustafa Şimşek ve Mehmet Arif Varol abilerimi tebrik ediyorum.

İlçemizde bulunan Hayme Ana Meslek Yüksek Okulundaki öğrenci hareketliliğinin geçen yıllara göre daha kalabalık olması görülmesi gereken memnuniyet verici gerçeklerden biri.

Spor anlamında Domaniç bölgesel amatör ligin kurulmasına vesile olan takımlarımıza 1. Amatör ligi mücadelelerinde başarılar diliyorum. Unutmamak gerekir ki; futbol 90 dakikadır, Domaniçlilik hukukumuz bir ömür.

Benimde yazılarında yıllarca dile getirdiğim “Dirilişten Kurtuluşa Göç Yolu’’. Bu zamana kadar sadece kağıt üzerinde olan bir proje. Başta Domaniçli sivil toplum kuruluşları olmak üzere, bu projeyi kapsayan ilçelerdeki sivil toplum kuruluşları tarafından gündeme getirilmesi, bir şeyler yapılmaya çalışılması ve Orman İşletme Müdürlüğünün duyarlılığı güzel. Yerim dar. Bu konu üzerine bir şeyler yazmak isterdim. İnşallah ileriki haftalarda yazmak nasip olur. Sadece şimdilik, böyle bir projeyi oldu bittiye getirmemek gerekiyor, düşüncesindeyim. Uzun uzun istişareler ve bu yola baş koymuş, gönül vermiş araştırmacı tarihçi yazarların da fikirlerini almak daha doğru ve geleceğe güzel bir eser bırakma adına taktire şayan olacaktır.

Ve 3. Muratlı Köyü Üzüm Festivali ve BulamuRalli Etkinlikleri, 6 Ekim 2019 Pazar günü gerçekleşecekti. Hava muhalefeti yüzünden iptal oldu. Bir sonraki hafta nasip olursa. Nazar diyelim.