Ormanı istila eden tırtıllar yolu da aşarak yayılıyor

Yaklaşık 250 hektarlık alanda görülen kızıl kuyruklu kayın tırtılları, Domaniç – İnegöl kara yolunu kullanarak karşı taraftaki yeşil alana geçmeye başladı.

Kütahya ile Bursa arasındaki ormanlık alanda görülen kızıl kuyruklu kayın tırtılları, ağaçların yapraklarını yedikleri alandan kara yolunu kullanarak karşıdaki yeşil alana geçiyor.

Bölgede 250 hektara yakın bir alanda görülen tırtıllar, Domaniç-İnegöl kara yolundan karşı tarafa geçmeye başladı. Bu sırada bazıları araçların altında kalarak ezildi.

Yoldaki bir dinlenme tesisinin sahibi Hüseyin Ordu, “Yaklaşık 3 haftadır devam eden tırtıl istilasında bugün bir şeye daha şahit olduk. Tırtıllar ağaçların yapraklarını yediği alanı bıraktılar. O kuru alandan anayolu kullanarak yeşil alana geçiş yapıyorlar. Bu sefer oradaki yaprakları yemeye başladılar. Derenin içinde de varlar, bu dere Sakarya’ya kadar uzanıyor. Ben burada doğdum, burada büyüyorum ve burada öleceğim. Doğamıza zarar gelsin istemiyorum. İvedilikle bu konu çözülsün istiyorum” dedi.

Ağacı kurutmuyor, sadece yapraklarını yiyor

Bölgede ilk kez geçen yıl Bursa’nın İnegöl ilçesine bağlı Arapoturağı mevkisinde tespit edilen kızıl kuyruklu tırtıl zararlısı (calliteara pudibunda), iki ilin sınırındaki ormanlık alanda yoğun şekilde etkili oluyor.

Özellikle kayın ağaçlarında görülen tırtıllara karşı Bursa Orman Bölge Müdürlüğünce biyolojik mücadele başlatılmıştı.