SEVGİ,SAYGI VE BİRLİKTELİK

Domaniç Osmanlı Devletinin kuruluşunda en önemli merkezlerden biri ve bencede en önemlisi tabiki. Zira bu cihan devletinin hazırlığı Domaniç’te yapılmış, mayası burada atılmıştır, Oğuz soyunun bütün güzellikleri ortaya çıkarılmış, temiz ve riyasız bir düzen kurulmuştur. Farkında olmasalarda Domaniç halkı, kuruluşla ilgili hatıra ve efsaneleri çok canlı olarak yaşatmakta ve yaşamaktadırlar. Öyle ki, Domaniç’e ilk defa geldiğinizde sizi Osmanlı nostaljisi sarar. Her tarafta efsaneler yaşar. Domaniç güreşleri, Hayme Ana, Beşik Çamı, Ermeni Beli, İkizce Savaşı, Sarubatu ( Savcı Bey ) Sivri kaya, Osman Bey’in Doğumu, Sarı Kız, Ebe Ana, Karakeçili Türkmenleri… gibi pek çok değeri yaşamaya başlarsınız. Bu nedenledir ki; Domaniç bir kültürdür yaşamasını bilene. Seni beni olmayan bir ilçesidir Anadolunun. Domaniç’te efsaneler, menkıbeler birbirine karışmaktadır. Bu da bölge halkının kültürel yakınlık içinde olduğunun bir delilidir. Elbette.

Domaniç’in gönül sultanları, Domaniç’in manevi simgeleri vardır birde. Osmanlı Devleti’nin kuruluş ve gelişmesinde bu maneviyat erenlerinin de rolü olmuştur. Domaniç’te Horasan ereni dediğimiz bir çok evliya ve eren vardır. Bu büyük zatları her köy kendi imkanlarıyla anıp onların aziz hatıralarına sahip çıkmaktadır.

Geçen hafta Kozcağız, Kırık ve Muhacirler köylüleri bir ve beraberdiler Abdal Dede huzurunda. Eski Kozcağızın yolsuz yollarını aşıp hepsi birden duaya durup, hasret giderdiler birbirleriyle. Hayran kalmamak elde değildi, bir ve birlikteliğe. Muhtarlarımızı tebrik etmek istiyorum buradan. İnşallah en kısa zamanda yol sorunları da çözülürde daha kolay ve zahmetsiz ulaşırız Domaniç’e değer katan bir evliya mezarına.

Hayme Ana tarihi bir kişiliktir. Ertuğrul Gazi’nin annesi Osman Gazinin ninesidir. Domaniç Hayme Ana ile bir Tarihe şahitlik etmiştir. Birde erendir Domaniç Ebe Ana ve diğer bütün evliyalarımız ile. Aslında Ebe Hatun, Arife Bacı, Gül Ana, Aza Emine ve Habibeler ile kadın ruhludur Domaniç.

Velhasılı bu haftada Saruhanlar köyündeydik. Domaniç’in bütün değerleri değerimizdir deyip yola revan olduk pazar günü. Hayme Ana, Kayı Boyu ile Çarşamba’da, Ebe Ana Avşar boyu ile Saruhanlar’a yerleşmişlerdir. Bu iki kutlu Ana toprağı “Vatan” yapmamızda önemli görev görmüşlerdir.

Çok fazla reklam ve tanıtım yapılmamasına rağmen Ebe Ana törenine ilgi ve katılım çoktu. Ayrıca vatandaşların bu törenlere hayır olarak yaptıkları katkılar çok fazlaydı. Resmi olarak yapılan Hayme Ana törenleri ve Güreşlerde maddi sıkıntılar ve resmi ödenek vs sorunları gündemden düşmezken, bu resmi törenlerde görev alanların gönülsüzlükleri şikayetleri kulaklarımıza kadar gelirken; halkın gönüllü olarak düzenlediği ve özellikle Ebe Ana hayratı Saruhanlar köyü ve Abdal Dede Kozcağız köylerindeki bu törenlerde kurban edilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanların sayısını, vatandaşlarımızın yaptıkları maddi katkıları duyunca çok şaşırdım doğrusu. Ağzım açık kaldı! Bu iki törende de sevgi vardı. Hoşgörü hakimdi. Siyasetin kirliliğinden uzak samimilik ve birlik vardı. Törenlere siyasilerin ve mülki bazda idarecilerin katılmayışından şikayet ederdim çoğu zaman. Ama bu sene Domaniç’in mülki ve idari kadroları ve siyasileri törenlerdeydi. Aynı tabağa kaşık salladılar halkla birlikte. Bir de, bir yabancı gibi davetiye bekleyenlerde var, Törenler için. Domaniç’in bir yeri senin diğer yeri başkasının mı, burası neresi diye insanın sorası geliyor. Böyle bir beklenti Domaniç’teki bazı yerleri, bazı törenleri sahiplenme bazı yerleri, törenleri sahiplenmeme görüntüsü veriyor. Yani bu çağda hala basit mikro, köy milliyetçiliği! Yapılıyor.

Bir konuya daha değinmek istiyorum. İnsanlar yaptıkları törenler için devletten bir şey istemiyorlar sadece değerlerine ulaşmak için, yollarına asfalt istiyorlar. Saruhanlar ve Kozcağız’daki törenlere gitmek zordu. Tozlu topraklı köstebek çukurlu engebeli yollarda gitmek hem araçlara zarar veriyor hem insanlara sıkıntı veriyor. İl özel idaresi çalışma yapmış fakat devamını getirmesi gerekiyor. Hatırlatayım dedim.

Domaniç’in köylerinde Horasan Ereni dediğimiz bir çok yatır ve dede var. Bu bizim tarih kültür zenginliğimiz. Bu mübarek zatların adına yapılan etkinliklerin bence en büyük katkısı birlik ve beraberliğimizi sağlaması. İkinci önemli etkisi turizme olan katkısı. Domaniç’e hareket getirmesi. O yüzden bu etkinliklerin de desteklenmesi gerekiyor. Bizim olan bütün değerlerimizi potansiyel kalkınma kaynaklarımız olarak görmeliyiz. Bütün hemşerilerimizin Domaniç ortak paydası altında her alanda Domaniç’imizi hak ettiği noktalara taşımanın gayreti içinde olmalıyız. Bu hedefe ulaşmamız kuşkusuz dışarıdaki ve Domaniç’teki Domaniç sevdalılarının destekleri ve işbirliği ile olacaktır. “Domaniç” kimliğimiz altında toplayıp, birbirimizle kaynaşmalı ve kararlı bir dayanışma ile Domaniç’imizin geleceğine güvenle sahip çıkmalıyız.