Domaniç Dağında tırtıllar ağaçlarda yaprak bırakmadı

İlçemiz ile İnegöl ilçesi arasında kalan ormanlık alanların büyük bir bölümünde, tırtıllar ağaçların ve bitkilerin yapraklarına zarar vermeye başladı.

İnegöl-Domaniç karayolu İkisular mevkisindeki ormanlık alandaki ağaçlarda yoğun şekilde tırtıl görülmeye başlandı. Ormanlık alanın büyük bir bölümünde ağaç yaprağı kalmadı.

İnegöl ilçesine bağlı Tüfekçikonak önceki muhtarı Hüseyin Ordu, ormanda bir anda ciddi oranda tırtıl görüldüğünü söyledi.

Burada tesislerinin bulunduğunu aktaran Ordu, çok kısa bir sürede tırtıların, ormanın büyük bir bölümüne zarar verdiğini dile getirdi.

Ordu, “Geçen pazar günü sol tarafım yemyeşildi, sağ tarafımda ki ağaçlarda sonbaharı andırıyordu. Sadece bulunduğumuz bu bölge 3 günde bu hale geldi. Benim tahminin 20 hektarın üzerinde bir alan bir haftada bu hale geldi. Bir ağaçta milyonlarca varlar. Benim şüphelerim var, bu buraya dışarıdan helikopterle mi atıldı, yoksa doğal mı bilemiyorum. İşletmeyi aradım durumu ihbar ettim, bu ormanlar bizim oksijenimiz hayatımız. Bir an önce müdahale edilmesini istiyorum” dedi.

Bursa Orman Bölge Müdürlüğünce, sorumluluk sahasında yer alan bu ormandaki tırtıllar için biyolojik mücadele başlatıldı.

Geçen yıl aynı bölgelede araştırma yapıldı türün Danimarka ormanlarında yaygın olan Calliteara pudibunda türü olduğu tespit edildi.