Muratlı’nın su sıkıntısına tepkiler büyüyor

Muratlı Köyü halkının uzun zamandan beri süren su sıkıntısı, köylü halkının tepkilerinin artmasına neden oldu.

Okulların açılmasıyla birlikte öğrencilerin suyu olmayan okula su taşıması, köylü kadınların kovalarla okulu temizlemesi köylünün sinirlerini germeye başladı.

İlçemiz Domaniç’in, yaklaşık bin kişilik nüfusuyla en büyük köyü olan, Muratlı köyü halkı uzun zamandan beri su sıkıntısı çekiyordu. Sular bu yıl daha da azalmasıyla köylüler uzun süre susuz kalmaya başladılar.

Okulların da açılmasıyla su krizi biraz daha büyüdü. Okul tuvaletleri tıkanmış her yer kir pas içinde kalmıştı. Köylüler, önce okul müdürüne ilgisizliğinden dolayı tepki gösterip sonra kendi aralarında toplanarak çeşmelerden kovalarla su taşıyıp tuvaletleri açtılar ve okulun genel temizliğini taşıma suyla yaptılar. Bir tarafta okulda dersler başlamış sınıflarda öğrenciler ders görmeye çalışırken diğer tarafta köylüler sezona hazırlanmamış okulun eksiklerini tamamlamaya çalışıyorlar.

Aylardan beri çekilen su sıkıntısına bir de okulun hali eklenince köylü ayaklanmış basını çağırarak derdini anlatmaya çalışıyor. Köylü Kadınlardan Güler Sertkaya, “Kütahya ya gittik gerekirse Ankara’ya da gideriz. Okulda hademe yok köyde su yok. Müdür koca yaz tatilinde okulun eksikliklerini ne yapmış ne de yaptırmış yazık değil mi bu çocuklara” derken, kanser hastası olduğunu söyleyen Hediye Şener, ”Ben kanser hastasıyım çocuklarımız bu pisliğin içinde ve de susuz, hastalanmasın diye okulların açıldığı günden beri temizliğe geliyorum. Bu köye devlet niye sahip çıkmıyor” diye seslerini duyurmaya çalıştılar.

Köy Muhtarı Cihan Ay, “ Köyümüzün yıllardır su sıkıntısı var ancak bu yıl sorun daha da bir arttı. Nereye gittiysem geri çevrildim. Domaniç’in en büyük köyü bu köy neden ilgili kurumlar ve siyasiler bize sahip çıkmazlar. Bize önceki su kaynaklarımızı iyi değerlendirmemiz gerektiği söyleniyor. Ne yaparsak yapalım sularımız yetmeyecek. Köyümüzün Üstübeç mahallesinden çok miktarda su bulduk getirmeye kalktık. Yardım etmedikleri gibi. Bir de engellemeye kalkıyorlar. Biz koskoca bir köyüz gücümüz bir yere kadar yeter ancak 9 kilometreden su getirmek zor ve külfetli bir iş. Yatay sondaj gerekliymiş masraf fazlaymış. Anladık. O zaman biz Güneş Enerjisi sistemiyle suyu bir tepeye çıkaralım Tepeden suyu köye basalım. Bunu da kendi imkânlarımız ile yapalım ama devlet desteği olmadan bu iş olmaz” dedi.

KAYMAKAM, “MUHTAR BOŞU BOŞUNA GERGİNLİK YARATIYOR”

Konuyla ilgili bilgilerine başvurduğumuz İlçe Kaymakamı Mesut Ozan Yılmaz, Muhtar buraya gelip derdini anlattığında kendinse gereken desteği vereceğimi ancak bu işlerin hemen olmadığını prosedürlerin tamamlanmasının zaman alacağını, önümüz kış bir aya kadar su sıkıntıları zaten sonra erer bu arada eski su kaynaklarında kaçak varmış onları tamir ettir. Bu arda su sorununu da çözeriz” dedim. Burada bana “Tamam Kaymakam Bey diyen Muhtar, dışarıda ve sosyal medya hesaplarında bizlere ağır ithamlarda bulunuyor. Boşu boşuna gerginlik yaratıyor” dedi.

MUHTARIN DERDİ ÜZÜM YEMEK DEĞİL

İl Genel Meclisi Üyesi Mustafa Şimşek, Ak Parti Domaniç İlçe Teşkilat Başkanı Ahmet Özoğul ile yaptığımız görüşmelerde ise tüm yetkililer adına konuşan Ahmet Özoğul,

“Kimse muhtara senin su derdin yok demiyor. Muratlı köyünün su sıkıntısını biliyoruz. Ancak bu yıl bu sıkıntı daha da arttı ve ileriki yıllarda da artarak devam edecek. Muhtarın köyü için bulduğu su çok güzel ve de yeterli. Bu su mutlaka Muratlı’ya getirilmeli. Yetkili kişileri getirip suyu da güzergâhı da incelettik. Mesafe 9 kilometre ve 2 bin 100 metre yatay sondaja ihtiyaç var. Bu da maliyetin bir, bir buçuk milyon lira ya çıkacağını gösteriyor. 3-5 yüz bin lira olsa yarın başlayalım ancak bu maliyeti İl Özel idareden çıkartmak durumundayız. O da ancak gelecek yılın bütçesi ne aldırılabilir. Bunun için muhtara önceki kaynaklarında kaçak var. Su kaybı var uzun süredir bakım yapılmamış Bunları yapalım. Sorunu geçici olarak çözelim. Gelecek yılki bütçeye de Muratlı’nın su sorunun çözecek projeyi çıkartmak için çalışalım dedik. Muhtar demediğimizi dedi diyerek algı operasyonuna başladı. Muhtarın amacı gerçekten su sorununu çözmek mi İlçe kurumlarını yıpratmak mı anlamadık. Muhtarın derdi Üzüm yemek değil bağcıyı dövmek. Ancak biz muhtarın tüm bu tavırlarını cahilliğine ve yol bilmezliğine veriyoruz. Muratlı köyümüzün su sorununu da mutlaka çözeceğiz “ dedi.