Muratlı’nın Su Sorunu Var

Yaklaşık bin civarında nüfusuyla Domaniç’in en büyük köyü olan Muratlı’da yaz aylarında içme suyu yetmediği için yeni su kaynağı aramıştı.

Yaklaşık bin civarında nüfusuyla Domaniç’in en büyük köyü olan Muratlı’da yaz aylarında içme suyu yetmiyor.

Köy halkının talebini devlete ileten Muhtar aradığı desteği bulamayınca köylüyle birlikte 8 km köye su getirmek için kolları sıvadıklarını söyledi.

Gazetemize yazılı açıklamada bulunan Muratlı Muhtarı Cihan Ay, “ Yaz ayları başladı mı köy halkımızın yüzde 80’i susuz kalıyor. Bunun için talepte bulunduk ama henüz bir şey çıkmadı. Bizde köy halkıyla imece usulü köyümüze 8 km uzaklıktaki Üstübeç mahallemizde bulduğumuz suyu getirmek için kolları sıvadık. Su oldukça gür ve yeterli ancak bizim köyün imkânları ile bu suyu getirmeye gücümüz yetmiyor. Yetkililerden destek istiyoruz” dedi.

Etrafı dağlarla çevrili, dereleri bol Domaniç’te su sıkıntısı çekmek doğrusu pek te inandırıcı değil ama gerçek bu.

Oysa bundan 7/8 yıl önce ilçe siyasilerimiz bir araya gelip güç birliği yapmışlar. O zaman CHP ilçe Başkanı Ramazan Öztürk’ün teklifi ile Pazar alanına içme suyu göleti projesini ortaklaşa talep etmişlerdi.

Yetkililer bu güçlü sese kulak verip hemen harekete geçip gereken çalışmaları yapmışlar ve Domaniç in su sorunu için kolları sıvamışlardı.

Çalışmalar ve art arda gelmeye başlayınca klasik sen yaptırdın ben yatırdım tartışmaları ile iş biraz askıya alındı. Sonraki yıllarda da sadece seçim vaadi olarak kâğıt üzerinde kaldı gitti.
Pazar alanı Göleti projesi tamamlansa, Domaniç’in onlarca köyünün su sorunu kalmayacak. Daha ucuza daha kaliteli suyu, doya doya içeceğiz kısır çekişmelere iş sürünceme de.
Su sıkıntısı çeken köy muhtarları, köyünüzün su sorununu çözmek için dağ taş su arayıp kendi suyunuz için çaba harcamaktansa, tüm köylerimiz için Pazar alanı göleti için çalışmanız, işi hem kolaylaştıracak hem hızlandıracak hem de maliyeti düşürecektir…