EVLADIN BU SENE DAHA VEFALI BE HAYMEANA

Adına devlet töreni yapılan tek kadın ve Domaniç’in en önemli tarihi şahsiyetlerinden olan Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenlikleri muhteşem etkinlikler ile gerçekleşti.

Bu sene törenlere ilgi yoğundu. Dört dörtlük olan organizasyonun mimari şüphesiz Domaniç Kaymakamı Mesut Ozan YILMAZ’dır. İlçemizde Yeni olmasına rağmen 40 yıldır Domaniçteymiş gibiydi. Tören hazırlıklarının her aşamasında bilfiil kendisi vardı. Sürekli hareket halindeydi. Makamında oturmadı. Sahadaydı. Törenlerle alakadar olduğumuz için bizler de onun çalışmalarına şahit olduk. Bu özverili çalışmaların semerelerini almaya başladık. Ve aldık da. Törenlere ilgi arttı, organizasyon dört dörtlük oldu.

Törenlerde görevli olan emeğini yüreğini ortaya koyan herkes teşekkürü hak ediyor. Başta kaymakamımız Mesut Ozan YILMAZ olmak üzere Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk’e, Domaniç Özel idare müdürlüğü adına Ramazan Çelikten’e, Domaniç’teki kurum amir ve memurlarına, Domaniç’in sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ederim. Domaniç’e hizmet adına elini taşın altına koyan herkese teşekkür ederim.

Elbette o kadar kusur kadı kızında da bulunur diyerek ufak tefek aksaklıkları bir kenara bırakıyorum. Özellikle hangi siyasi partiden olursa olsun Domaniç Belediye başkanına konuşma verilmemesinin eksikliğini hala yaşıyor ve tez elden bu sorunun çözümü noktasında gayret ve çaba bekliyoruz. Bazı vatandaşların da bir talebini dile getirmek istiyorum. Malumunuz törenlere gelen insanların çoğu dini duyarlılığı olan insanlar. Bu vatandaşlar tören alanının yakınında namaz kılabilecekleri mescit talep ediyorlar. Çünkü cami çok uzak. Yaşlı insanlar gidemiyorlar. Ben talepleri iletiyorum o kadar. Her geçen sene tören alanındaki tribün sayısı artmasına rağmen bu seneki etkinliklere katılım çok olunca yine yetmedi. Seneye tribün sayımız artar inşallah. Vatandaşlarımız gölgelik bir ortamda Hayme Ana etkinliğini doyasıya izler.

Domaniç Gazetesi başta olmak üzere bu seneki etkinliğin reklamı harika bir şekilde yapıldı. Reklamın iyisi kötüsü olmaz diyerekten her vatandaş elini taşın altına koydu. Değinmek istedigim diğer bir konu ise, katılım yoğundu. Evladı HaymeAna’ya akın etmesine rağmen, çevre il ve ilçelerden gelen Yörük ve Türkmen Dernek ve Federasyonlarının sayısı oldukça azdı. Yörük töreninde yörük ve Türkmenler yoktu. Gelecek sene Valiliğimiz veya Kaymakamlarımız bünyesinde Tüm Türkiyeyi kapsayan, bütün yörük ve türkmenlerin davet edildiği bir HaymeAna kurultayı yapılıp, Bir daha ki seneye daha kalabalık ve daha hazırlıklı gelip Domaniç’in ekonomisine katkı sağlayabilirler.

Her seneki sorunumuz abartılı güvenlik önlemleri, protokolün halkı çok bekletmesi, rutin sorunlarımızın başında gelsede, son dakikalarda sahne ses sisteminin çökmesi ve göç yürüyüşünün gerçekleşmeden protokolün ayrılması üzücü bir olay oldu törenlerde. Yukarıdada belirttiğim gibi o kadar kusur kadı kızında da bulunur cümlesini takrar kurup, bu yıl Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenliklerine ilgi gercekten çok fazlaydı. Evlat bu sene ecdada koşarak geldi ve huzurda duaya durdu. Evlâdın bu sene daha vefalıydı be Hayme Ana.

Peki bizler, ana ocağını Hayme Anayı ziyarete gelen huzurda duaya duranlar. Malesef giderken ise hiç mi hiç iyi dönmedik Çarşamba’dan. Geride bıraktık bütün çer ve çöpümüzü, Kirletip pislettik ana ocağımızı. Koruyamadık. Bir daha ki sene geldigimizde görmek istediğimiz gibi çevremizi temiz bırakamadık. Sadece bu tören yeri için degil, “Arslan yattığı yerden belli olur” derler ya; Gittiğimiz her yerde çevre kirliliği konusunda daha duyarlı ve bilinçli olmak gerekiyor bizler içinde.