5 Eylül 1922 Domaniç’in Kurtuluşu

Yunan orduları tüm egeyi işgal ettikleri gibi Domaniç’e kadar girmişlerdi.

15 Temmuz’da Domaniç’i işgal eden Yunan askerleri onlarca insanımızı katlederken kadınlarımıza da kötü muamelede bulundular.

5 Eylül 1922’de Atatürk’ün askerleri gelerek İlçemizi ve Nazilli, Sultanhisar, Kınık, Sındırgı, Susurluk, Pazaryeri, Alaşehir, Gördes ve Salihli’nin Yunan işgalinden kurtardı. Bir gün öncesi de 4 Eylül 1922 Tavşanlı yunan işgalinden kurtarılmıştı.

Domaniç’in Yunan İşgalini yaşayan son şahidi Hatice Akkoç ile 5 ocak 2010’da röportaj yapmıştık.

Gerçek yaşı daha fazla olmasına rağmen resmi kayıtlarda 14 Temmuz 1914 doğumlu rahmetli olan Hatice nine röportaj yaptığımız tarihte 96 yaşındaydı.

Hisar Muhtarı Cahit Demiröz aracılığıyla ulaştığımız Hatice nine, tek başına kalıyordu. Çoluk çocuğu vardı. Ancak Hatice nine yalnız kalmayı kendisi tercih etmişti.

Bizi evinde dimdik ayakta karşıladı ve bize kendi elleriyle çay yapıp ikram etti.

Hatice Akkoç; “ Ben o zamanlar 10 yaşlarımda falandım. Babam ölmüştü. Yunanlılar güvenli diye bizim evi işgal ettiler. Anneme erzak getiriyorlardı. Tehditle yemek yaptırıyorlardı. Adamlarımızı ya dövüyor ya da öldürüyorlardı. Bir gün sokakta oynarken patlamış fişek bulup eve getirdim. Yunan orduları boş kovanı görünce çok korktular. Annemi sıkıştırmaya başladılar nereden geldi bu diye. Annem. Çocuk bulmuş dese de inanmadılar. Bir asker annemin kolunu kapıya kıstırıp kırdı.. Bunun üzerine komutanları da o askeri cezalandırdı. Çünkü artık yemek yapacak güvenli birileri yoktu. Aylarca işkence çektik. Sonra Mustafa Kemalin askerleri geliyormuş dediler. Savaş oldu mu yoksa Yunanlılar kendimi kaçtı bilmiyorum ama artık kurtulmuştuk” dedi.

Hatice Nine, o röportajda 1926 Domaniç yangınını da anlatmıştı.

5 Eylül 1922 Domaniç’in Yunan İşgalinden kurtuluşudur.

Eskiden bu gün Domaniç te kutlanırmış zamanla unutulmuş ve kutlanmaz olmuş. İlgili ve yetkililerin dikkatini çekmek istedik…