Tarlada Kavun Yetiştirerek Ek Gelir Sağlıyor

Çokköy’de oturan Ali Yaşar, tarlasına ektiği kavun ile ek gelir sağlıyor.

Tamamen organik yetiştirdiği kavunların yanında Silajlık mısır yetiştiren Ali Yaşar bu yıl kavun tarlasından 3,5 ton verim bekliyor.

Yaklaşık 4 yıldır kavun üreten çiftçimiz bu yıl 5 dönümlük tarlasına ektiği Kırkağaç ve Gönen cinsi kavunlarının yanı sıra, hayvancılık ile de uğraşıyor.

Bu yıl ekstra hayvanları için süt verimi içinde mısırlık silaj ekimi de gerçekleştirdi.

Haftanın belli günlerinde Domaniç’e de gelen Yaşar, bu yıl sadece kavundan 6-7 bin TL’lik ek gelir edeceğini belirtti.

Ali Yaşar, “Kavun üretimine 4 yıl önce başladım. Geçtiğimiz yıl 8 bin TL’lik gelir elde ettim. Bu yıl ise 5 dönümlük tarlamda Kırkağaç ve Gönen cinsi kavunlar ekerek 3.5 tonun üzerinde verim bekliyorum tahminim 6-7 bin TL’lik gelir elde edeceğim. Bu kavunlarda tamamen organik kesinlikle tatlandırıcı verilmedi. Kavun ekiminin masrafı bana en fazla 250 TL geliri oldukça fazla. Özellikle kavunlarımı Cuma günleri Domaniç’te satıyorum. Müşterilerim memnun bende memnunum. Ayrıca bu yıl silajlık mısır ekimi de gerçekleştirdim. Allaha şükür bu ekimimden de memnunum” dedi.

Ziraat Odası Başkanı Ahmet Özoğul, “Vatandaşlarımızın bu tür ek gelir elde etmesi bizleri memnun ediyor. Domaniç organik tarımda artık bir marka. Bu markada üreticilerimizin desteği çok fazla. Ali kardeşimiz gibi işini severek ve kazancını bilen üreticilerimizden. Bu tür üreticilerimizin her zaman yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Domaniç’te her ürünün lezzeti farklıdır. Bu tür ekim yapacak arkadaşlarımıza destek olmaya hazırız” dedi.