Domaniç’ten alınan toprak Söğüt’e gidiyor

Bilecik Doğa Sporları Kulübü Derneği (BİDOS) tarafından organize edilen Kayı Boyu Göç Yürüyüşü 738. Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenlikleri töreninin ardından başladı.

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi olan ve “devlet ana” diye tanınan “Hayme Ana”‘nın Çarşamba köyündeki kabri başında Domaniç Kaymakamı Mesut Ozan Yılmaz tarafından, yürüyüşçülere Bilecik Valiliğine ulaştırılmak üzere Kayı Boyu Sancağı ve Domaniç toprağı teslim edildi.

Teslim töreninde konuşan Domaniç Kaymakamı Mesut Ozan Yılmaz, “Kayı boyu göç yürüyüşünüz kutlu olsun. Yolunuz açık olsun. Sancağımızı ve Domaniç toprağını sağ salim Osmanlı’nın sancağını Bilecik valimize, yetiştirmek üzere sizlere takdim ediyorum. Hayırlı yolculuklar diliyorum” dedi.

Bilecik Doğa Sporları Kulübü Derneği üyeleri anma töreninin ardından 6 gün 5 gece sürecek olan Söğüt’e “Kayı Boyu Göç Yürüyüşü”ne başladı.

Bilecik Doğa Sporları Kulübü Derneği Başkanı Feridun Aynur, Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenlikleri ile başladıkları yürüyüşün, Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenliklerinde son bulacağını belirtti.

Yürüyüş yolunun 86 kilometre olduğunu aktaran Aynur, “ Geçen sene birincisini yaptığımız “Kayı Boyu Göç Yürüyüşü”nün ikincisini bu sene yapıyoruz. Yazlaktan kışlağa giden bu tarihi göç yolunu, Lidya yolu ve Frigya yolu gibi Türkiye’ye kazandırılmasını istiyoruz. Gerekli kurumlardan destek bekliyoruz. Özellikle Yörük beylerinden bu konuda yardım istiyoruz. Birlik ve Beraberlik içinde kültürel mirasımıza sahip çıkarak Kayı Boyu’nun her yıl Domaniç’ten Söğüt’e yaptığı göçü 738. Yılında temsili olarak canlandırıyoruz” dedi.

Bilecik Doğa Sporları Kulübü Derneği üyeleri, Söğüt’e götürmek üzere Osmanlı’nın ayak izlerinin bulunduğu güzergah üzerinden yola çıktı. Hayme Ana’nın Çarşamba köyündeki kabri başından başlayan ” Kayı Boyu Göç Yürüyüşü “, 6 Eylül’de Bilecik’in Söğüt ilçesindeki Ertuğrul Gazi Türbesi’nde son bulacak.