Bu sefer evlat gerçekten ecdatla buluştu

Abartılı güvenlik önlemleri, protokolün halkı çok bekletmesi, son dakikalarda sahne ses sisteminin çökmesi gibi olumsuzluklar yaşansa da bu yıl Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenliklerine ilgi çok fazlaydı.

Burada Kütahya Valimizin tanıtım kampanyaları, İlçe Kaymakamımızın yoğun çabaları ve Domaniç Gazetesi’nin günlerce tekrarlayan haberler ve çağrılarının katkısı olmuştur diye düşünüyoruz.

İlçemiz Domaniç’in Çarşamba Köyünde bu yıl 738. düzenlediğimiz Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenlikleri, Cuma günü Çarşamba köyü Camiinde okutulan Kuran’ı Kerim ile tilavetiyle başladı. 1 Eylül 2019 Pazar günü ise Hayme Anamızın türbesi başında okunan Kuran’ın ardından tören alanında ki resmi törene geçildi. Şehitlerimiz için saygı duruşu ve İstiklal marşımızın okunmasının ardından Kuran’ı Kerim Tilavetini, Domaniç Folklor Ekibinin Halk Oyunları Gösterisi takip etti.

Çarşamba Köyü Muhtarı Selim Uyar’ın hoş geldin konuşmasının ardından, İl Valimizi Dr. Ömer Toraman Hayme Ana’yı anlatan kısa bir konuşmasında, kuruluştaki o manevi iklimin kardeşliği sevgiyi, saygıyı öğreterek bugün ihtiyaç duyulan birlik, beraberlik ve dayanışmada yol göstereceğini, rehber olacağını ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet yaşamasına temel olacağını söyledi.

AK Parti Kütahya Milletvekilleri Ahmet Tan ile Ceyda Çetin Erenler, CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş diğer ilgililer ile vatandaşların da katıldığı etkinlikte, Karesi Atlı Okçuluk ve Savaş Sanatları Ekibi, Bursa Kılıç Kalkan Ekibi ile mehter takımı gösteri sundu.

Tören, atlar eşliğinde Söğüt’e temsili göç yürüyüşü ile son buldu.