Hayme Ana’nın kabri bir asırdır onlara emanet

İlçemize bağlı Çarşamba köyünde yaşayan Sönmez ailesi, bir asırdır, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi olan Hayme Ana’nın kabrinin bakımını yapıyor.

Türbenin anahtarının 127 yıl önce teslim edildiği Yakup oğlu Süleyman’ın gelini ve aynı zamanda türbedar olan 79 yaşındaki Zarife Sönme, kendilerine emanet edilen türbeye en iyi şekilde sahip çıkmaya çalıştıklarını söyledi.

Süleyman Şah’ın eşi, Ertuğrul Gazi’nin annesi ve Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi olan Hayme Ana’nın kabrinin Domaniç ilçesine bağlı Çarşamba köyünde bulunduğunu dile getiren Sönmez, ” Bizim ninemiz buraya gelir temizlermiş. O zamanlar ışık yok, Cuma akşamı burada mum yakarmış. 2. Abdülhamit Han 1892’de İstanbul’dan bir heyet gönderiyorlar buraya. Köyümüzden bir beyefendi, bizim köyde yatır var orayı inceleyin diyor. Geliyorlar buraya, burada ceylan derisinden bir yazı buluyorlar. Sonra 2. Abdülhamit, Hayme Anamızın türbesini yaptırıyor ” ifadelerini kullandı.

Sönmez, şunları kaydetti:

“ Hayme Ana türbesiyle kim ilgileniyor diye soruştururken, dedemizin ailesi ile burayla ilgilendiği söyleniyor. O zaman dedemizi çağırıyorlar, bu elimde tutuğum bir asırlık anahtarı veriyorlar dedeme. Dedemizi buradan götürüyorlar saraya, 3 ayda gelirmiş oradan. Rahmetli kayın annem, hacıdan geliyor gibi gelir derdi. Aylığını alır, tespihler, kınalar ile gelir onları da bütün köye dağıtırdı derdi. Anahtarları teslim aldıktan sonra, buranın temizlenmesini, sulamasını, biçmesini hepsini biz yapıyoruz. Elimizde belgelerde olmasına rağmen, aylıkta almıyoruz. Çünkü, oğlum halimiz vaktimiz yerinde gerek yok dedi. 15 yaşımdan beri Hayme Anamıza hizmet ediyorum. Biz dördüncü kuşağız, daha ondan öncesi de var tabi. Görevimizi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz. Biz buralara gözümüz gibi bakıyoruz. Bizden sonra bu görevi bizim çocuklarımız ve torunlarımız üstlenecek”