“Hayme Ana” 738. kez anılacak

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi olan ve “devlet ana” diye tanınan Hayme Ana, Osmanlı’nın beylikten devlete geçişinin gerçekleştiği İlçemize bağlı Çarşamba köyünde bu yıl 738’inci kez düzenlenecek olan törenle Eylül ayının ilk haftasında anılacak.

Domaniç Kaymakamı Mesut Ozan Yılmaz yaptığı açıklamada, Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenliklerinin eylül ayının ilk haftasında yapıldığını ve bu yıl şenliklerin 738’incisini gerçekleştireceklerini söyledi.

Türk kadınının en görkemli sembolü ve Türk tarihinde adına türbe yaptırılan ilk kadın olan Hayme Ana’yı bu yıl 738’inci kez anılacağını vurgulayan Yılmaz, ” Tüm yöre halkını, Anadolu’nun dört bir yanından gelecek tüm misafirlerimizi burada görmek istiyoruz. Hepsini 7 asırdır devam eden anma ve göç şenliğine, kuruluşun şehri Domaniç’e davet ediyoruz” dedi.

Bu yıl 1 Eylül Pazar günü 738’incisi organize edilecek olan “Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şöleni” kapsamında Hayme Ana’nın Çarşamba köyündeki türbesi ziyaret edilecek. Daha sonra, tören alanında etnospor gösterileri ve mehteran bölüğü eşliğinde Söğüt’e temsili göç yürüyüşü canlandırılacak.