Savcı Bey anıt mezarı başında anıldı

Osmanlı’nın 1287 yılında Bizans’a karşı verdiği kanlı İkizce Savaşında Şehit düşen, Ertuğrul Gazi’nin büyük oğlu, Saru Batu Savcı Bey, Karaköy’deki anıt mezarı başında anıldı.

Yönetim Kurulu Üyesi ve Derneğin Kurucu Üyelerinden Abdullah Fidan’ın sunumunu yaptığı anma töreni Şehitlerimiz için saygı duruşu ve İstiklal marşımızın okunmasının ardından Ertuğrul Gazi Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Orhan Sarıca’nın, günün anlam ve önemini anlatan konuşmasını yaptı.

Sarıca, 1287 yılında gerçekleşen İkizce Zaferi’nin heyecanını yeniden yaşadıklarını belirterek, “Savcı Bey burada şehit olmuştur. Tarih kitaplarında ‘İkizce Savaşı’ olarak geçmektedir. Bu savaş Osmanlı’nın ilk savaşı ve zaferidir. Bu yönden çok önemlidir. Osmanlı’nın diriliş ve varoluş sebebidir. Eğer bu savaş kazanılmasaydı, tarihte ‘Osmanlı’ diye bir kavram olmayacaktı.” ifadelerini kullandı.

Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk’te yaptığı konuşmasında; “ Bizler Domaniçliler olarak çok şanslıyız. Bir tarafımızda Hayme Ana, diğer tarafımız da Osman bey ve sallandığı beşik çamı, bir diğer tarafımızda ise ilk Osmanlı Şehidi Savcı bey, omuzlarımızda bu kadar tarihi sorumluluk var. Bizim görevimiz onara sahip çıkmak, gelecek kuşaklara aktarmak ve tanıtmak. Tanıtım konusunda Yerel Basınımızın haricinde kimsenin kılı kıpırdamazken pişmiş aşa su katanımız, yükselenin bacağına sarılmamız, bir birimizi acımasızca eleştirmememiz hiç doğru olmuyor.  Eleştirme işini basına bırakalım. Bakın hepimizin burada bir sorumluluğu var. Bu gün burada çok daha büyük organizasyonlar yapılamıyorsa bende dâhil hepimiz sorumluyuz. Ben Domaniç Belediye Başkanı olarak söz veriyorum buraya yapılacak her türlü hizmete elimin erdiği, gücümün yettiği desteği vereceğim ve el birliği ile tarihi değerlerimizi gün yüzüne çıkartacağız. Keşke bu gün burada diğer siyasi parti temsilcileri de olsaydı, keşke ilçe kurum amirlerimiz de olsaydı” dedi.

732. Saru Batu Savcı Bey’i anma törenleri, Karaköylü Tarihçi Yazar Merhum Hasan Efe’nin Babasına verilen plaketin ardından halka bulgur pilavı dağıtılması ile son buldu.

Anma törenlerine; Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Arif Varol, MHP Domaniç İlçe Teşkilatı Başkanı Halil İbrahim Türkmen, Tavşanlı Cumhuriyet Halk Partisi Yönetim Kurulu Üyesi Emre Aydın, Orhaneli Belediye Meclis Üyesi Muhammer Bahçe, İnegöl Ertuğrul Gazi Derneği Başkanı Faruk Toptaş,  Bozüyük Ertuğrul Gazi Derneği Eski Başkanlarından Oğuz Sertler, Tavşanlı Ertuğrul Gazi Yörük Türkmen Derneği Başkanı İsmail Durgut, İzmir Aliağa Yörükler Derneği Başkanı Erhan Küçük, Ertugrul Gazi Dernekleri Federasyiny Esma Ağdalı, Dünya Yörük Türkmen Birlikleri Genel Sekreteri, Dünya Yörük Türkmen Birlikleri Genel Sekreteri, Genel Sekreteri Kütahya Düşünce Platformu Üyesi Sakin Eren ve (Çorum)  Fahrettin Beşli Türbedar Kocabekir Sülalesinden Alper Arçok katıldı.