SARIKIZ ‘IN VASİYETİ

Kurban Nedir?

Sözlükte “yaklaşmak Allah ‘a yakınlık sağlamaya vesile olan şey” anlamına gelen kurban, dini bir terim olarak, “ibadet maksadıyla belirli bir vakitte belirli şartları taşıyan hayvanı usulünce boğazlamak,yada bu şekilde boğazlanan hayvan” demektir.
Biz müslümanlar bütün dinlerin atası olarak kabul edilen Hanif dininin Peygamberi Hz. İbrahim (A.S) ile oğlu Hz İsmail(A.S)’in Cenab-Hakk’ın buyruğuna mutlak itaat konusunda verdikleri başarılı sınavın aziz hatırasını tazelemesi ve bu sınava bizlerin de her daim itaate hazır olduğumuzun simgesel olarak ifadesidir. Yüzyıllar boyunca süre gelen kurban ibadeti toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tutar, sosyal adaletin gerçekleşmesine katkıda bulunur.
Kurban Bayramı’na sayılı günler kaldığı şu sıralar aldığımız günden bu güne otunu samanını hiç bi zaman eksik etmeyerek beslediğimiz En yüce Yaratıcı Allah adına öldürüleceğinin, pisi pisine gitmeyeceğinin farkında olan bizim “Sarıkız” ‘ın bizlere bi vasiyeti var.
Bizlerin O’nun son sözlerine kulak vermesi hepimiz için Evla’dır.
Bizim “Sarıkız” diyor ki ;
“Etimin 3’de 1’ni kendinize ayırın, 3’de 1’ni komşularınıza dağıtın, 3’de1’nide fakirlere dağıtın.” Derimide bi Hayır Kurumu’na hibe edin. ..
Heleki bayramdan önce boyunuzca derin dondurucu alipta tıkabasa doldurmayın.
Fani dünya işte kim öle kim kala…
İşte ben geldim gidiyorum.
Size mi kalacak bu dünya?..”
E biz insanoğlu o etini yiyip, sütünü içtiğimiz, derisinden yününden yararlandığımız,ve Alemlerin Rabbi’ne “Kurban” olarak hediye ettiğimiz,kulluk vazifemize vesile kıldığımız canlılar kadar mı akıllı değiliz?
O zaman birazcık da olsa onların sesine kulak vermeli “vasiyetim” dediklerini “nasihat” bellemeliyiz….
Ha birde bir de şu konu var ki bence çok önemli;
Kredi kartı ile bilmem kaç taksit ile kurbanlık alınır mı?
Ha ben tövbe haşa fetva mercii değilim.
Lakin bana o konu biraz anormal gelmekte…
Nasıl ki kapımıza çektiğimiz bilmem kaç modeli ile caka sattığımız arabamız veya cebimize sığmayan ve gururla cebimizden çıkarıp masaya koyduğumuz cep telefonundan, ayrıca bilmem kaç bin lira değerinde Fuzuli masraflarımızdan daha değerli olmalı, yılda bir kere gelen kimimize nasip olan kimimize nasip olmayan Kurban Bayramı’dan kesilen “Kurbanĺık” daha değerli olmalı. ..
Ayrıca Bu kurbanlık alım satımı ile uğraşan kişilerden de nacizane bi ricam olacak;
Diğer zamanlarda yaptığınız gibi değil de Kurbanlık alım-satım işinde biraz da olsa toleranslı olmaya gayret gösterelim ki maddi olarak yapılan bi ibadet de bizlerin de bi nebze de olsa katkısı olsunda bu ibadete herkesin gücü yetsin. Herkes ufak veya büyük bu ibadeti yapabilsin, hanesini çoluğunu, çocuğunu sevindirsin…
İnancımız gereği olan bu ibadetin sevabından bizlere de nasip düşsün.
Fazla lafı uzatmaya, uzatıp da kimseyi sıkmaya gerek yok sanırım.
Su üç beş gün içinde kapımızı çalacak Kurban Bayramı’mız hepimize mübarek olsun.

Bayramımız bayram, kurbanımız “kurban” olsun DOMANİÇ. ..

KALIN SAĞLIKLA. ..