Kurban pazarı Domaniç’te sönük geçiyor (Video)

Domaniç’te, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle büyükbaş ve küçükbaş hayvan satışları başladı. Ekonomik kriz nedeniyle eski kurban pazarı hareketliliği olmasa da, kurbanlık alıcı ve satıcıları arasında sıkı pazarlıklar oluyor.

Aydınlar Camiisi yanına kurulan kurbanlık satış pazarında, küçükbaş kurbanlıklar 600 ila bin 200 TL, büyükbaşlar ise 6 bin ila 16 bin TL arasında satışa sunuluyor. Geçen yıl ise küçükbaş kurbanlık fiyatları bu yıl ki fiyatlar ile aynı olurken, büyükbaş kurbanlık fiyatları 4 bin ila 10 bin TL arasında satılmıştı.

Bayram öncesi kurulan son pazar olmasına rağmen pazar oldukça durgun geçerken, pazarda bıçakçılar, bayram şekeri satanalar revaçtaydı. 67 yaşında ki Domaniç’in en eski demircilerinden demirci Hamit’in oğlu Erdoğan Ayyer, çocukluğundan beri bu işi yaptığını ve bu yıl bıçakları 3 liraya bilediğini söyledi.

Erzurumlu yetiştirici, “Bu kurbanlığın yediği yemin kilosu, samanın kilosu olmuş kaç para. Hayvan dağda, yaylada beslenmiş. Eti güzel, kemiği ince ama biz bu hayvana müşteri bulamıyoruz. Şuan 6 bin 500 lira olan bu hayvanı beni geri götürsem maliyeti 10 bin lira olacak. Devlet ikide bir ithal hayvan getiriyor. Türkiye’nin hayvanı mı bitti. Bu çiftçilerden ne istiyorsunuz. Çiftçiler bitti artık. Ne diyelim kardeşim Erzurum’dan Domaniç’ geldik ama müşteri bulamıyoruz” diye konuştu.