Başkan Özoğul, “Çilek Üreticilerimize destek olacağız”

Sefa Köyü Çilek üreticilerine alçak plastik tünel sera desteği verilecek.

Haziran ayı ortasında Sefa köyünde dolu yağışı sonrası çilekleri zarar gören üreticilere İl Tarım Müdürü Mustafa Kurt’tan destek sözü verildi.

Domaniç Ziraat Odasının taleplerine üzerine İl Tarım Müdürü Mustafa Kurt ve İnceleme heyeti Sefa Köyünde çiftçiler ile buluştu.

Köy Kahvesinde yapılan görüşmeler sonu İl Tarım Müdürü Mustafa Kurt, alçak plastik tünel sera yapılması için girişimlerde bulunacağını sözünü verdi.

Domaniç Ziraat Odası Başkanı Ahmet Özoğul, “Haziran ayı ortasında meydana gelen dolu yağışı sonrası Tarım Müdürlüğümüz ile görüşmelerimiz oldu. Bu yıl içerinde Yaklaşık 200 ton çilek beklediğimiz Sefa köyünde malum dolu yağışı sonrası 100 tonun üzerinde zayiatımız oldu. Buda ilçe ekonomimizden 450-500 bin TL zarara uğratmış, çilek üreticilerimizi maddi zarar uğratmıştır. Çilek üreticilerimiz gerçekten bu işi profesyonelce ve organik bir şekilde üretiyor. Son olarak yapılan görüşmelerimiz sonucu İl Tarım Müdürümüz Mustafa Kurt zayiatı yerinde görerek incelemelerde bulunmuş ve çiftçilerimiz ile birebir görüşmüştür. Görüşmeler sonucu, Kütahya İl Özel İdaresi ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü desteği ile ilçemiz Sefa ve Durabey köylerine 40 çiftçimize 20 dekarlık alanda alçak plastik tünel sera yapılması sözünü aldık. Yapılan sera sayesinde üreticilerimiz yağış ve don zararından etkilenmeyecek, aralık ayına kadar çilek hasat etmeye devam ederek %30 daha fazla ürün alabileceklerdir” dedi.