GÖK GİRSİN KIZIL ÇIKSIN

Şimdi yazımın başlığını merak edip kendi kendinize soracaksınız. Bu ne alaka diye. Bazılarınız hemen siyasi bir anlam yükleyip gazeteyi yine eleştireceksiniz. Siyasi köşe yazarlarınız var diye. “Gök girsin kızıl çıksın”. Eski bir Türk yeminidir! Orta Asya Türkleri ile ilgili eski ve yeni edebiyat eserlerinde karşımıza çıkmaktadır. Kılıç kabzası tutulmak suretiyle sarf edilen bu andın anlamı: Eğer sözümde durmazsam bu kılıç bedenime gök gibi girsin, kanıma bulanarak çıksın manasındadır.

Güreş ağalığını diş teknisyeni Nadir Gök’ün yaptığı 659. Tarihi Domaniç Yağlı Pehlivan Güreşleri, hayırlısıyla kazasız belasız gerçekleşti. Yapılan müsabakalarda Başpehlivanlığı Recep Kara kazandı. Başpehlivanlığı kazanan Recep Kara, müsabakaların ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Cihan imparatorluğun kurulduğu topraklardayız. Domaniç’teyiz.’’ Diyerek; Kısacası Domaniçlilere Domaniç’i anlattı. Beni çok mutlu etti. Ve ekledi. Bu ata sporunun yaklaşık 6 buçuk asırdır devam eden bir gelenek olduğunu. Ben de belirtmeden geçemeyeceğim. Osman Gazi’nin doğumu 1258″dir ve Ebe Çamlığında Domaniç’te doğmuştur. O günde de pehlivanlar kutlu doğum için Ebe Çamlığında güreş tutmuşlardır. Doğal olarak Domanic’te yağlı güreşlerin tarihi Kırkpınar’a göre 6 buçuk asır değil, 7 buçuk asırlık bir gelenektir.

23 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşen 658 . Tarihi Domaniç Yağlı Pehlivan Güreşlerinde ağalık konusunda “er sözü er yüzüne söylenmişti” ve bu etkisini göstermiş olmalı ki; ilk defa ağalık ihalesini alan İnegöllü iş adamı Mahmut Yaran ağalık bedeli olan 50 bin lirayı nakit olarak Belediye Başkanın eline saydı. Öte yandan başpehlivan olan Recep Kara’ya da 5 bin lira nakit ödeme yaptı. Belki de bu olay yağlı güreşler tarihinde bir ilk oldu. Ama güzelde oldu. Daha başka ilklerde vardı 27 Temmuzda Ebe Çamlığında. 2017 yılında bu köşeden “GÜREŞİN BAŞKENTİ DOMANİÇ” başlıklı yazımda Domaniç’in mülki ve idari amirlerine ve STK larına yaptığım, Domaniç’e “Güreş Okulu, Güreş Eğitim Merkezi veya Güreş Kulübü” gibi tesislerin açılması konusunda bir hamle yapsalar çok harika olur. Domaniç’ten dünyaca ünlü güreşçilerimiz çıksa ne güzel olur”… Çağrım, bu sene meyvesini verip, Yeni kurulan Domaniç Güreş Kulübü ilk defa 16 Domaniçli gençle katılığı güreş müsabakalarında çeşitli dallarda dereceye girerken, Karaköylü güreşçi Mehmet Şahin 3 maç kazanıp sakatlanmasından dolayı müsabakalardan çekilmek zorunda kaldı. İlklerle dolu güzel bir gündü 27 Temmuz 659. Tarihi Domaniç Yağlı Pehlivan Güreşleri.

İlkler dedikya; Bu yıl Domaniçliler ilk defa halk konserini tamamen yerel sanatçılarıyla, kendi insanımızla yaptılar. Osman ve Mehmet Demiröz kardeşlerin sahne aldığı halk gecesinin sunucusu yine bir Domaniçli ve Demiröz olan Tuba Demiröz Taze idi. Ayrıca ilk defa bu yıl Domaniç’in yeni yetenekleri Merve Gönül, Rabia Aydın ve Tuba Demiröz Taze sahne aldılar. Kısacası Domaniçliler olarak bizler biz bize eylemdik, halk gecesinde. Ve halk Gecesinde Domaniç’te adeta yer yerinde oynadı. Harika bi geceydi.

Bu kadar güzelliker ve ilkler yaşanmasına ve girişlerin ücretsiz olmasına rağmen, güreşlerin Cumartesi günü yapılması, özellikle çalışan Domaniçlilerin tepkisine neden olurken 177 güreşçinin güreş tutmasına rağmen katılımda oldukça düşük oldu. Bu konuda bir şekilde tedbirler alınmalı tarih konusu iyi ayarlanmalı. Artıları eksileri düşünülüp ona göre hareket etmeli. Kırkpınar öncesi sabit bir tarih belirlenip,Pazar günü yapılacak Güreşler eski görkemine döner inşallah.

Katılımın az olması, tabiki Domaniçliler olarak bizleri üzdü, fakat bazılarına da eleştirmek için güzel bir fırsat sunduğu kesin. Biz Domaniçliler olarak tarihi Ebe Çamlığında “körler sağırlar olarak” 2 pehlivanın gürestiğinide izlemek zorunda kalsak, Domaniç’in doğasını, tarihi ve kültürünü, 1258 Osman Gazinin o kutlu doğumunu ve Yağlı Güreş mirasımızı gelecek nesillere aktarmak için mücadele edeceğiz. Domaniç bizim ortak paydamız, yeminimiz var. Eğer bu yeminden dönersek Gök Girsin, Kızıl Çıksın. Bu duygu ve düşüncelerle; Bu sene Domaniç Yağlı Pehlivan Güreşleri şanına şerefine yakışır bir şekilde gerçekleşti… Emeği geçen Domaniç belediye başkanı Sayın Sahvet Ertürk bey başta olmak üzere, Domaniç Spor Kulübü yönetimine, Domaniç esnafına, bedenen ve ruhen bir fiil canla başla çalışan herkese teşekkür ederim. Domaniç bizim ve bizler ile Domaniç olacak.