659. Domaniç Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde İlkler Yaşandı

Tarihi Domaniç 659. Yağlı Pehlivan Güreşlerinde bu yıl çok sayıda ilkler yaşandı. 659. Domaniç Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde başpehlivanlığı Recep Kara kazandı.

Ebe Çamlığı Er Meydanı’nda baş, başaltı, büyük orta, küçük orta, deste büyük, deste küçük, tozkoparan ve minikler kategorilerinde müsabakalar yapıldı. 177 sporcunun katıldığı organizasyonda güreş ağalığını ise diş teknisyeni Gök yaptı.

Müsabakaların finalinde Serhat Gökmen’e üstünlük sağlayan Recep Kara, başpehlivanlığı elde etti. Organizasyonda üçüncülüğü ise Ertuğrul Dağdeviren ile Yıldıray Akın paylaştı.

Baş altı kategorisinde ise Erdal Duman birinci, Kazım San ikinci ve Şener Sar ile Alpaslan Temizce üçüncü oldu.

Yeni kurulan Domaniç Güreş Kulübü ilk defa 16 Domaniçli gençle katılığı güreş müsabakalarında çeşitli dallarda dereceye girerken, ilk defa ağalık ihalesini alan Mahmut Yaran ağalık bedeli olan 50 bin lirayı nakit olarak Belediye Başkanın eline saydı. Öte yandan yeni ağa başpehlivan olan Recep Kara’ya da 5 bin lira nakit ödeme yaptı.

Başpehlivanlığı kazanan Recep Kara, müsabakaların ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Cihan imparatorluğun kurulduğu topraklardayız. Domaniç’teyiz. 37 yaşındayım ama ilk kez bu er meydanında güreş yaptım ve birinci oldum. Bu ata sporunun yaklaşık 6 buçuk asırdır devam ettiren bu geleneği yaşatan Belediye Başkanımıza, Ağalarımıza teşekkür ediyorum. Seyircilerimizden de Allah razı olsun bizi yalnız bırakmadılar” ifadelerini kullandı.

Hava muhalefeti nedeniyle defalarca ertelenen Güreşler bu yıl zorunlu olarak Cumartesi gününe denk gelince katılım oldukça düşük olurken yine bu yıl Domaniçliler ilk defa halk konserini tamamen yerel kaynaklarla yaptılar. Osman ve Mehmet Demiröz kardeşlerin sahne aldığı Halk gecesinin sunucusu yine bir Demiröz olan Osman Demiröz’ün kızı Tuba Demiröz Taze idi. Ayrıca ilk defa bu yıl Domaniç’in yeni yetenekleri Merve Gönül, Rabia Aydın ve Tuba Demiröz Taze sahne aldılar.

Güreşlerin Cumartesi günü yapılması, çalışan Domaniçlilerin tepkisine neden olurken katılımda oldukça düşük oldu. Ancak Halk Gecesinde Domaniç’te adeta yer yerinde oynadı.

659. Güreş etkinliklerine Kütahya Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili Ahmet Erbaş, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, MHP İl Başkanı ve İl Yönetimi ile çok sayıda komşu İlçe Belediye Başkanları katılırken, bu yıl ilden ilk defa basın mensupları da gelerek Domaniç Güreşlerine Gazetelerinde yer ayırdılar.