Orman Müdürlüğü’nden yangın sezonu uyarısı

Domaniç Orman İşletme Müdürü Güryay Volkan Andiç, Orman yangınlarının önlenebilmesi adına gazetemize bilgi notu paylaştı.

Müdür Andiç, açıklamasında; “Bilindiği üzere yöresel olarak farklılıklar olmakla birlikte her yıl Haziran ayı başından itibaren orman yangınlarının büyük risk oluşturduğu “Yangın Sezonu” başlamakta ve Ekim ayı ortalarına kadar devam etmektedir. Bu yıl sıcaklıkların mevsim normallerinin altında seyretmesi ve havaların yağışlı gitmesinden dolayı nispeten şimdiye kadar orman yangınları açısından rahat bir dönem geçirilmiştir. Temmuz ayı sonu ağustos ayı başından itibaren havaların iyice ısınacağı ve yanıcı otların kuruması ile beraber orman yangını açısından çok daha riskli bir dönem başlayacağı değerlendirilmektedir.
Bu nedenle vatandaşlarımızdan orman yangınlarına sebebiyet verecek her türlü fiil ve davranışlardan kaçınmaları ve bu konuda aşırı duyarlı olmaları gerekmektedir. Özellikle anız yakma, tarla bahçe temizliği, piknik ateşi, sönmemiş sigara izmariti, çoban ateşi gibi orman yangınlarına en çok sebep olan fiil ve davranışlardan özellikle kaçınılması çok büyük önem arz etmektedir. Orman sınırları içinde gördükleri her türlü duman ve ateşi 112 yangın ihbar hattına bildirmeleri de yangına bir an önce müdahale edilmesi açısından çok önemlidir. 2017 yılında ilçemizde yaşanan orman yangını felaketinin bir daha yaşanmaması için tüm vatandaşlarımızın ormanlar ve çevre konusunda duyarlı olması, olmayanları da uyararak gerektiğinde de Orman İşletme Müdürlüğü olarak bizlere veya güvenlik birimlerine haber vermeleri gerektiğini saygıyla ilçemiz halkına duyururuz” dedi.