Domaniç – Tavşanlı Yolu Hikâyesi

Domaniç – Tavşanlı karayolunda ilk ölçümler 1980’lerde yapılıyor ve yolun 10 kilometre kısalacağı iddia ediliyor. 2008 yılında ihale edileceğine dair ilk haberler geliyor. Ölçümler ve vaatler 2010 yılına kadar devam ediyor. 2010 yılında ilk kazma vuruluyor. Berçin – Çokköy durağı arası, 2014 yılında istimlak edilerek çalışmalar başlıyor. Otlar biten Berçin yolu 2016 yılında açılıyor. Ancak daha sonra, yol çalışmaları duruyor ve uzun süre sürüncemede kalıyor. İhale fes ediliyor, yeniden ihale ediliyor. Son olarak yeniden ihale edilen yol iptal ediliyor.

Şimdilerde ise yeniden ihale edileceği konuşuluyor. Bu güne kadar bu yolla ilgili kazalar hariç 55 haber girmişiz. Ne manşetler atmış, ne haberler yapmışız.
İşte yıllardır ölçülüp biçilen, seneye kesin denilen Domaniç – Tavşanlı yolunun hikayesi;

22 Ekim 2008
Yıllardır başladı başlayacak; projesi tamamlandı, ihalesi bitti, bu yıl yolunuz tamam hikayeleri ile büyüdük. Ama herhalde bu sefer iş ciddi… Tavşanlı – Domaniç yolunun Tavşanlı – Tunçbilek bölümü için geçtiğimiz hafta start verildi. Çalışma ekibin başında bulunan Adem Tekin, yolun geri kalan bölümünün 2009 yılında tamamlanacağını söyledi. Ne diyelim: ‘Hadi hayırlısı’

01 Mart 2010
AK Parti Milletvekili Hüsnü Ordu müjdeli haberler verdi.
“ Domaniç Tavşanlı arasındaki 5 Km yolun bu yıl yapılacağını, Tunçbilek Çevre yolunun ise bu yıl başlayıp iki yıl içinde tamamlanacağını müjdeledi”

27 Mayıs 2010
Domaniç – Tavşanlı Yolu genişletme çalışmaları başladı. Yeni güzergaha göre yolun bu yıl Berçin altından Hatipoğlu deposuna kadar olan virajları kaldırılacak.

05 Ağustos 2010
Ak Parti İlçe Bşk. Mustafa Şimşek, “ Yolun sadece 5 km’si yapılacak“ dedi

30 Mart 2011
Karayolları Mayıs başından itibaren Hayme Ana kavşağından başlayıp Güney Köprüsüne kadar olan kısımdaki virajları kaldırıyor.

4 Mayıs 2011
Domaniç-Tavşanlı Yolu taksit taksit de olsa yapılıyor. Bu yıl Hayme ana kavşağındaki viraj ile Karaköy -Güney Köprüsü arasındaki virajlar kalkıyor. Taksitler halinde yapılan yol 2013’de tamamlanacak.

11 Mayıs 2011
Kantar deposundan başlayarak Güney köprüsüne kadar 5-6 Km bölüm için Rizeli bir firmaya ihale edilen yol çalışmalarının tahminen 4 ay süreceği öngörülüyor. Her hangi bir aksilik çıkmazsa Ekim 2011’de bitecek.

08 Haziran 2011
En çok kazanın meydana geldiği Küçükköy kavşağını geçtiğimiz yıl kaldıran Karayolları bu yıl da Hayme Ana kavşağı için kolları sıvadı.

20 Temmuz 2011
Yol beklendiğinden çetin çıktı. Sert kayaları delmeye çalışan yol çalışanları yoldan geçen araçların üzerine taş düşmemesi için yoğun çaba harcıyorlar. Çalışmaların kurban bayramına kadar bitmesi bekleniyor.

25 Temmuz 2012
Domaniç-Tavşanlı yolu, inşaat halinde, geçtiğimiz yıl sonbaharda başlayan kış şartlarından dolayı ara verilen yolda çalışmalar devam ediyor.

12 Eylül 2012
Domaniç– Tunçbilek arası yolun tamamı 26 Eylül 2012’de ihaleye çıkıyor. 26 Eylül’de ihaleye çıkacak yolun 3 yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor.

03 Ekim 2012
Domaniç-Tunçbilek yolunun 21 kilometrelik bölümü ihaleye çıktı. İhale bedeli 35 Milyon Lira olan yolun ihalesini 18 Milyon Liraya bir müteahhidin aldı. İş bitirme süresinin yaklaşık 4 yıl.

24 Nisan 2013
Domaniç– Tavşanlı Yolu, 15 Güne kadar başlanacak dendi. Bir buçuk ay oldu hala haber yok. AK Parti İlçe Bşk. Mustafa Şİmşek “Henüz bir haber yok” dedi. Domaniçli ise yol ile ilgili hikaye dinlemekten bıktı.

04 Haziran 2013
30 yıldır söz veriliyor. Hala üzerine asfalt atılmış virajlı öküz arabası yolarında gidip geliyoruz. Araç sayısı arttı, yol ihtiyaca cevap vermiyor.

17 Temmuz 2013
Geçtiğimiz yıl Kasım ayında başlaması gereken, Domaniç-Tavşanlı yolu Temmuz 2013 itibariye halen beklemede. .

16 Eylül 2013
Berçin Mezarlığından başlayan ve futbol sahasına kadar olan yaklaşık 3 kilometrelik yol yapımı için kolları sıvayan yüklenici firma, bir buçuk ay içerisinde yolu açabileceğini söyledi.

26 Eylül 2013
Kavuncu, Berçinlilere 3 adet alt geçit söz verdi.

18 Kasım 2013
Geçtiğimiz yıl ihale çıkan ve başlayan yol, tek şeritli. Keşke ikinci bir masraf olmaması için yol başlanmışken çift şerit ve virajsız yapılsaydı. Yapılan yol, tamamlanmadan ihtiyaca cevap veremeyecek.

5 Mart 2014
Vali Şerif YIlmaz; “ Yolun geçen yıl 1 buçuk milyon lira ayırmıştık. Bu yıl 10 milyon lira ayırdık. Yolumuz bu yıl büyük ölçüde bitecek” dedi.

18 Haziran 2014
2013 Eylülünde Yol İhalesinin kazanan Muammer Yıldırım; “Umarız gelecek yıl yolumuzun tamamı biter.” dedi. Yol çalışmaları Domaniç girişinden başladı. Kış geldi bahanesiyle müteahhit makinelerini geri çekti. Kış olmamasına rağmen, bekledik. Nisan geldi. Mayıs geçti Haziran’ın ortasındayız.

16 Temmuz 2014
Haftalardır Domaniç -Tavşanlı yolu ne oldu? Daha kaç kaza olmasını bekliyorsunuz? Yoksa Seçim Yatırımı mıydı?

06 Ağustos 2014
AK Parti’den Açıklama
Bugüne kadar gecikme nedenleri, Ülke genelinde yol yapımı yatırımlarında ödenek sıkıntısı çekilmiştir. Gezi, 17 – 25 Aralık yeni vesayet oluşturma operasyonlarında ülke ekonomimiz 120 milyar dolar zarar görmüştür. Kamulaştırma işlemleri süreci olumsuz etkilenmiştir. Orman kesimi yapılmaması ve yol güzergahında ki TEDAŞ ve Telekom hatlarının kaldırılamaması nedeniyle geçikmiştir. denildi.

13 Kasım 2014
Müteahhit iş başı yaptı. Birazcık oradan birazcık buradan derken seçim çalışmalarına malzeme olacak kadar bölüm tamamlandı. Yol çalışmasına neden devam etmediğini sorduk. Cevap Ak Parti İlçe Başkanı Yurdagül Bakkal’dan geldi. Bakkal; ‘Gezi olayları gibi olayların bütçede açtığı açık yüzünden devlet ödeneklerde kısıtlamaya gitmişti “dedi.İhale şartnamesine göre yolun 2015 sonunda bitmesi gerekiyor. Bu yol bu çalışmayla 2015 yılı sonunda bitmez.

15 Temmuz 2015
Yol, bayramdan sora hızlandırılacak. Ekiplerden biri, Domaniç tarafından diğeri ise Muhacırlar tarafından işe başlayacak. Yol bitirme süresi ise 2016’nın sonuna ertelendi.

30 Temmuz 2015
Milletvekili Kavuncu, Yüklenici firma işi geciktirdiği için faturanın kendilerine kesildiğini, Yüklenici firma yolu vaktinde yapmadığı için ödeme yapılmadığını yolun en kısa zaman bitirilmesi gerektiğin söyledi.

02 Eylül 2015
Milletvekili Vural Kavuncu, yol inşaatının yüklenici firmasına; “Bu yol kısa zamanda yapılacak” demesine rağmen yolda bir hareket yok. Oysa müteahhit ramazan bayramından sonra yolu hızlandıracağını söylemişti. Yolda dikenler bitti. Ancak hala ne gelen var ne de giden. İşin en vahimi ise ilgilenen de yok. Ne Domaniç Ak Parti İlçe Teşkilatından, konuyla ilgili bir çalışma bilgisi ne de muhalefetteki MHP, CHP teşkilatlarından bir demeç yok.

30 Aralık 2015
Kavuncu, “Devletten hiçbir alacağı olmadığı halde işlerini aksatan müteahhitle sorunumuz var. Bize verdiği bilgi, önümüzde ki yıldan itibaren hızlanacağı yönünde” dedi.

2 Mart 2016
Milletvekili Şükrü Nazlı, “Yol çalışmaları için bakanlık nezdinde karayolları genel müdürlüğüne girişimlerde bulunarak çalışmalarımızı yürütüyoruz. Daha hızlı daha fazla kaynak ayrılması için çalışıyoruz” dedi.

6 Nisan 2016
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Kütahya’da Domaniç ile Tavşanlı arasındaki 31 kilometrelik yolun akıbetini Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a sordu.

20 Nisan 2016
Milletvekili Kavuncu, “Yolların topraklama çalışmasının %70 oranında tamamlandığı, yol çalışmasının % 40 oranında bittiğini bu yıl içinde yolumuzun 10 km’lik kısmının asfalt kaplama çalışmalarının tamamlanacağının bilgisini aldık” dedi.

22 Haziran 2016
Başbakan Yıldırım, ”Tavşanlı’yı Bursa’ya bağlayacak Domaniç Yolunda da çalışmalarımız hızla devam ediyor; Tavşanlı, Domaniç, İnegöl, Bursa, ver elini İstanbul” dedi.

24 Ağustos 2016
Yüklenici firma çok sayıda iş makinesi ile yol çalışmalarına başladı. Konu hakkında bilgi aldığımız Mustafa Şimşek; “ Müteahhit, yolu bu yıl açacak ve asfaltlama çalışmasını da yapacak” dedi. ‘Önceki vaatler gibi olmasın ‘dedik. İl Genel Meclisi Üyesi Şimşek, Karayolları Bölge Müdür Yardımcısı ile görüştüğünü, bu yolun bu yıl açılmaması halinde, yüklenici firmanın ihale hakkının fes edileceğini söylediği ifade etti.

05 Ekim 2016
Milletvekili Şükrü Nazlı Kaymakamlıkta Domaniç-Tavşanlı yolu müteahhidi Yaşar Yıldırım ile görüşerek yolun bir an önce bitirilmesini istedi. İlçe Kaymakamı Bünyamin Karaloğlu Domaniç – Tavşanlı yolunun Domaniç tarafının tamamlanmasının sözünü müteahhitten aldı.

24 Ekim 2016
Berçin altı yeni yol çalışmaları tamamlandı ve geçtiğimiz günler de hizmete girdi.

18 Ocak 2017
İlmek ilmek işlenen 30 kilometrelik yolunun her yıl bir iki kilometresi hizmete açılıyor. Yolun uzun sürmesine; “Malın iyisi geç çıkar” dese de yetkililer, bu güne kadar her biten bölüm aylar sonra çöktü.

22 Şubat 2017
Domaniç-Tavşanlı arasına yapılan hasar gören yeni yola bakım onarım çalışmalarına başladı.

12 Nisan 2017
Yüklenici firma, Güney köprüsünde işe başladı. Yeni köprü için yaklaşık 48 tane kuyu kazılarak demir çubuklarla güçlendirme çalışmaları yapılıyor. Öte yandan Berçin-Çamlıca yol ayrımına kadar olan bölümü ile Domaniç – Tatarlar arasının bu yıl tamamlanacağı belirtildi.

9 Ağustos 2017
Cumhuriyet Halk Partisi Domaniç İlçe Başkanı M. Temel Ergün “5 yıldır tüm Türkiye’de en çok yollara yatırım yapılmışken, sadece Domaniç, Emet ve Hisarcık mahrum bırakıldı. Hala Ecevit’in yaptığı yolları kullanıyoruz” dedi.

30 Ağustos 2017
Milletvekili Kavuncu; “Yolun bitirilmesi için artık ne gerekiyorsa yapılmalı ve adam akıllı yapılmalı. Bahane dinlemek istemiyorum. Bu yolu yapın ve de adam gibi yapın. Yaptığınız yollar bir ay sonra çöküyor. Sizin yüzünüzden insan içine çıkamıyoruz” dedi.

27 Eylül 2017
Yıllardan beri, hem Domaniç-İnegöl hem de Domaniç- Tavşanlı yolunu yapmamak için bin bir bahane arayanlar, Çukurca Orman yangınında iki günde kaç kilometre yol yaptılar gördük. İstenirse oluyor.

22 Kasım 2017
Yolu yapım işini üstlene müteahhitler ne hikmetse ya kaçıyor ya batıyor. Ya da işi yetiştiremediği için işi fesih ediliyor. Konuyla ilgili bilgilerine başvurduğumuz Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Özoğul; “ Karayolları yetkilisine şikâyetleri aktardım. Karayolları yetkilisi, Domaniç –Tavşanlı yolunun Berçin altındaki 750 metrelik bölümünün üstlenici firma tarafından geç telim edildiğini, bu yüzden de yolu geçici olarak açtıklarını, Domaniç- Tavşanlı yolu ile Domaniç – İnegöl yollarının tamamının gelecek yıl mutlaka yapılacağını ifade ettiğini” söyledi.

6 Aralık 2017
Ak Parti Domaniç İlçe Başkanı Ahmet Özoğul, “Göreve geleli iki ay kadar oldu. Domaniç -Tavşanlı yolu bir an önce yapılması gerekmektedir” dedi. Bunun üzerine Milletvekili Şükrü Nazlı, “Domaniç-Tavşanlı yolu ile ilgili ihale feshi yapılması söz konusu bununla ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. Fakat bilindiği üzerine firma bu konuda oldukça yavaş davrandı” dedi.

10 Ocak 2018
Vekil Kavuncu, “ İlçemiz için önemli olan Domaniç – Tavşanlı yolu ne yazık ki çok yavaş ilerledi. 14 kilometresi tamamlanan yol müteahhit firma tarafından teslim edilemedi. Devralacak yeni müteahhidimizle inşallah en geç 2019’da yolumuzu teslim etmek en büyük arzumuz” dedi.

20 Haziran 2018
Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, “ Milletvekili Adayımız Ahmet Erbaş’ı gönderirsek işte bu yarım kalan yollarımızı da bu 6 ay içerisinde, Bursa yoluda dahil en az iki yıl içerisinde tamamının sözünü aldık. Onun bütün vekaleti bende, eğer ki bunlar olmazsa önümüzde 6 ay süre var Allah nasip ederse, Genel Merkez takdir gösterirse tekrar karşınıza çıkacağım. O zaman siz bana deyin ki bu adam bu işleri yapmadı yerel seçimlerde beni sandığa gömersiniz. Bundan hiç şüphem yok, bunun hesabını bana sorun.

4 Temmuz 2018
24,25 ve 26. Dönem Milletvekili Kavuncu, , “Ekonomik olarak yetersiz, iş kapasitesi ise oldukça düşük olan firma ara dönemde el değiştirdi. Yasal haklarını istismar ederek ne işi yaptı ne de bıraktı. 30 km. lik yolun ancak 14 km. si yapılabildi. İş karşılıklı fesih edilebildi. Şimdi ise bu gecikmeyi telafi zamanı. 18 Temmuz da yapılacak yeni ihaleye göre yolun tamamı sıcak asfalt olarak yapılacak” dedi.

25 Temmuz 2018
MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, yaptığı yazılı açıklamada, öncelikli olarak Domaniç, Tavşanlı ve Emet yollarının tamamlanması gerektiğini söyledi.

29 Ağustos 2018
Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Makbul Sarı; “Tavşanlı-Domaniç karayolu ihalesi neden iptal edilmiştir? İhalenin iptal edilmesinin ekonomik krizle bir alakası var mıdır? İptal edilmedi ise bu yol ne zaman bitirilecektir? Tavşanlı-Domaniç karayolu hakkında UÇAK pisti gibi yol olacak açıklaması yapan AKP Kütahya Milletvekillerinden açıklama bekliyoruz “ ifadelerini kullandı.

28 Kasım 2018
Milletvekili Erbaş, “Gelirken Bursa 14. Bölge Karayolları Müdürlüğünü ziyaret ettim. Bildiğiniz gibi daha önce mecliste de Gediz’e yapılacak 3 buçuk kilometre tünelin, 600 trilyona mal olacağını, bu tünelin bizim olmazsa olmazımızın olmadığını, asıl yapılması gereken yolun, doğuşun toprağı Domaniç –İnegöl ve Domaniç – Tavşanlı yolu olduğunu söyledim. Bana hak verdileri” dedi.

5 Haziran 2019
Daha önceki yıllarda ihale edilen ama bir türlü bitirilemeyen ve son olarak ta ihalesi iptal edilen Domaniç – Tavşanlı yolu ile ilgili konuşan Ak Parti Milletvekili Gazel, “İhalesi iptal edilen yolu da inşallah bu sene tekrar programa alacağız. Domaniç – Tavşanlı yolunun yaklaşık 20 kilometresini yaptık. Geri kalanının da ihalesini inşallah en kısa sürede bitireceğiz” diye belirtti.

6 Temmuz 2019
CHP Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, “Her yere yol yapıldı Domaniç yolu unutuldu” dedi.