HEP İLERİYE DOMANİÇ

15 Temmuz 2016 yılında ülkemizde hain bir darbe girişimi gerçekleşmiş ve Milletimiz bu demokrasi sınavından yüzünün akıyla geçmiş Demokrasimiz kazanmış ve 15 Temmuz Türkiye’nin Demokrasi Bayramı olmuştur. Sehitlerimizi rahmetle anıyor, Gazilerimize acil sifalar diliyorum. Demokrasi Bayramı kutlu olsun.
Benim yazılarımı takip edenler hemen hatırlayacaklardır ki,geçen haftaki “HOŞ BİR SEDA BIRAKMAK ” başlıklı köşe yazımda Domamiçin Reklamını yapmak hususunda,”Tabikide ortak paydası Domaniç olan her fertten başlayarak. Sivil Toplum Kuruluşlarına yani ( STK’lara ) büyük görev düşüyor”. Diyerek, düşüncelerimi yazıya dökmüştüm.
Niçin Sivil Toplum Kuruluşları yani, STK’lar ? Sorusuna değinmek istedim bu hafta..Gündelik hayatımızda sık sık duyduğumuz, hatta ve hatta Türkiye’nin gündemine de oturan, bazen iktidardan yana olup bazen muhalefeti savunan bizlerin bile ne olduğunu hiç merak bile etmediğimiz sivil toplum kuruluşlarına.
Sivil toplum kuruluşları; oda, sendika, vakıf ve dernek adı altında faaliyet gösteren, kuruluşlar ya da örgütler olarak bilinirler. Resmi kurumlar dışında ve bunlardan bağımsız olarak politik, sosyal, kültürel, hukuki ve çevresel amaçları doğrultusunda lobi çalışmaları, ikna ve eylem metodlarıyla, üyelerini gönüllülük usulüyle alan, kâr amacı gütmeyen ve gelirlerini bağışlar ve/veya üyelik ödemeleri ile sağlayan kuruluşlardır. Vakıf dernekler ise, topluma yararlı bir hizmet geliştirmek için kurulmuş yasal topluluklardır ve herkese yardım etmek için kurulmuşlardır. Türkiye’de bu konuda çalışmakta olan birçok STK (Sivil Toplum Kuruluşu) bulunmaktadır. Toplumdaki çeşitli sorunları bağımsız olarak ele alıp kamuoyunu bilgilendirme ve aydınlatma görevi yapan, öneriler sunan birlik ve kuruluşlar olarak bilinirler.
Domaniç’te ise yaklaşık 40’dan fazla sivil toplum kuruluşu mevcuttur. Bu kuruluşlar muhakkak ki, misyonlarının gerektirdiği işleri rutin olarak sürdürmekte ve üyelerine fayda sağlayabilme mücadelesini vermektelerdir. Başarılarının devamını dilemek ve bir nebze de olsa katkı sağlamak bizlerin en önemli aslı görevlerimiz arasındadır. Onların da yerel yönetimleri destekleyip katkı sağlamasını beklemek bulunduğu yer için çok önemlidir… Ortak payda faaliyet gösterdiği köy, belde, ilçe ve il olmalıdır. İlçemizde ve ilçemiz adına başka bölgelerde faaliyet gösteren STK lar icinde durum aynıdır. STK olma bilincinin hakkını vererek ürettikleri projelerle mülki ve idari bazda yöneticileri tetikleyici, Domaniç’i bir adım ileriye taşımak için gelecek nesillere yaşanabilir bir ilçe emanet edici ve olumsuzluklar karşısında da halkla iç içe olup farkındalık yaratmalarını bekliyorum.
Bizler bu konularda STK lardan destek beklerken, yerel yönetimler ise tabiki STK lara kulağını tıkamayacak, onlarla her daim iç içe olup istişare ederek bulundukları belde, ilçe ve İl”e daha iyi hizmet etmenin yollarına bakmalıdırlar. Malumunuz 13 Temmuz 2019 Cumartesi Günü Milliyetçi Haraket Partisi Genel Başkanı sayın Dr. Devlet BAHÇELİ Kütahyadaydı. Konuşmasının en dikkat çekici bölümü ise yerel yönetici sıfatıyla seçilen, Belediye Başkanlarına seslenişiydi bence. Peki ne dedi ? Sayın Bahçeli. ” Sürekli geçmiş yönetimlerden yakınarak vakit kaybetmek ve alınan kötü mirastan sızlanmak yerine önünüze bakmalı, hedeflerinizin peşinden koşmalısınız. Geçmişteki hataların aynısını yapmak bizim kitabımızda yazmayan bir sapma halidir. Çıkarların ikmaline değil, haysiyetin ifasına, hidayetin ifadesine, hizmetin idamesine dört elle sarılmak önem ve öncelik sıralamasında en önde yer almalıdır. Her Belediye Başkanımız şehrinin emini, teminatı, manevi hisarı, gece gündüz muhafızıdır”. Bu konuşma yerel yönetimlere tavsiye niteliğindeydi.
Aslında ne yerel yöneticilerin ne muhalif siyasilerin nede STK ların birbirlerinden sızlanmalarına gerek olmadan Ortak Paydamız Domaniç icin kafa yormaları bilki birikim ve tecrübelerini bu yönde değerlendirmeler. İlçem için diyorum ki; ortak paydada buluşup Hep ileriye daha da ileriye Domaniç.