Domaniç’te, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Domaniç’te, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla etkinlikler düzenlendi. Etkinliğe yüzlerce vatandaş ellerinde Türk bayraklarıyla katıldı.

Anma programı öğle saatlerinden itibaren başladı. Sultan Alaaddin Camiinde öğle namazı öncesi Kuranı kerim tilaveti, mevlidi şerif ve hatim duası yapıldı.

Şehit ve gazi yakınları ziyaret edildi.

Vali Yardımcısı Ali Bezirgan, Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri, muhtarlar ve vatandaşın katılımıyla Demokrasi ve Milli Birlik yürüyüşü gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, Kur’anı Kerim okunması ve İlçe Müftüsü Kemal Akpınar’ın duası ile devam etti.

Kütahya Vali Yardımcısı Ali Bezirgan, “Demokrasimizi ortadan kaldırmak için bir girişimde bulundular. Bu girişimi Demokrasiye aşık gerçekten bu bilince sahip olan bu ülkenin mümtaz vatandaşları canları pahasına direnerek onlara yermişlerdir. Demokrasiyi ayağa kaldırmışlar Türkiye Cumhuriyetinin ilelebet yaşamasına ve iktidarın Demokrasi ile gelenin, Demokrasi ile gideceği bilincini yerleşmesine gayret sarf etmişlerdir. Buradan bir kez daha sizleri kutluyorum arkadaşlar. Gerçekten ülkemizde Demokrasinin gelişmesi kolay olmadı. Her on senede bir bu ülke ne zamanki, başını doğrultup ayağa kalkmak istese darbeler ile karşılaşmıştır. Ancak bu son kalkışma beraberinde yeni bir anlayışı da ortaya çıkardı. Artık darbelerin sonu geldi. Hem vatandaşlarımız bilinçlendi. Hem de çıkarılan yasa ve Anayasa değişiklikleri ile bir daha darbe yapılamaz hale getirildi. Bu nedenle bütün demokratik güçleri başta Hükumetimiz olmak üzere bütün Milletvekillerimizi ve iktidarı bu açıdan tebrik ediyorum. Onlar adına sizleri şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, “Yıllardır Türk Milletini kurulduğu günden beri dışarıdan bizleri batırmak, yok etmek için çabalayan güçler, 15 Temmuzda yıllar öncesinden kurdukları oyunla bizi bölmeye çalıştılar. En son bunları şöyle alt edebiliriz. Onların içine girelim, bunlar en çok dinine sadık insanlardır. Biz bunları bunların dini ile kandıralım dediler ve buraya kadar başardılar. Ama şunu unuttular Türk milleti kanı ile canı ile aldığı bu vatanı ancak tek Türk kalıp onu da çiğneyene kadar bu vatanı elde edemeyeceklerini bir kez daha anlamış oldular. 15 Temmuz gecesinde şehitlerimizi rahmetle anıyor Gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Nasıl bir birlik ve beraberlik olduğunu dünyaya gösterdik. Herhalde onlarda dünyadaki düşmanlarımız bile bir daha Türk milletinin yok etmek için güçlerinin yetmeyeceğini anlamışlardır” dedi.

Konuşmaların ardından sahneye gelen İlayda Yoldemir İstiklal Marşını Okudu ve Sena Katılmış 30 kuş şiirini okudu.

15 Temmuz ile ilgili video gösterisi sergilendi.

Darbe girişiminin gerçekleştirildiği gece saat 00.13’te tüm ülkede olduğu gibi Domaniç’te de sela okundu, Demokrasi nöbetinin tutulması ile programlar sona erdi.