HOŞ BİR SEDA BIRAKMAK

Reklamın iyisi kötüsü olmaz. Ama akılda kalan reklamlar olur. Hatırlamıyorum ama daha önce de yazmış olabilirim, ben televizyonda çocuklar dolasıyla çizgi film dışında sadece reklam kuşaklarını seyrederim. Şimdi tabii hemen “Abdullah, sende ne tuhafsın” diyeceksiniz ama sandığınız gibi değil. Çizgi filimlerde kimse ölmüyor. Dargınlık ve küskünlükler de yok. Reklamları seyretmekteki amacım ise yaratıcı reklamlar çekip çekmediklerini, ilginç, akılda kalan sloganlar bulup bulmadıklarını görmek. Ha bu arada belgesel izlemekte ayrı bir tutku bende.

Malumunuz 27 Temmuz 2019 Cumartesi günü geleneksel Domaniç 659. yağlı pehlivan güreşleri var. 2015 yılı Başpehlivanı Vedat Ergin’in ulusal basında “Domaniç güreşleri Türkiye’de en eski güreşlerdendir..” ifaderi bizler için önemli olan beyanatlar olmalıdır ve Domaniç için memnuniyet verici bir reklamda olmuştur.

Kırkpınarlılar güreşte 1361 tarihini esas almışlar. Yani Edirne´nin fethi, Edirne´ye ilk yerleşilen tarih esas alınmış. Halbuki Domaniç´e Kayıhanlıların yani Osmanlı’nın atalarının ilk yerleşimi 1230-1250 yılları arasında. Osman Gazi´nin doğumunu Ebe Hatun 1258 tarihinde Ebe Çamlığı´nda gerçekleştirmiş. Yani Domaniç güreşlerinin tarihi; ya 1230 tarihi esas alınmalı ya da 1258 tarihi esas alınmalı. Bu nedenledir ki Domaniç yağlı Pehlivan güreşleri Osmanlı’nın ilk yağlı güreş organizasyonudur. Yani demem odur ki; “Güreşin başkentidir DOMANİÇ”. Bu konuda her zaman aynı iddialarımda ısrarcı olacağım.

Bu sene Tarihi ebe çamlıģı bambaşka bir er meydanı olur inşallah.1230-1250 yıllarına döner de, Osman Gazi’nin doğumunu, Ebe Hatunları tekrardan ağırlarız. Tekrar tarih 1258 oluverir de Pehlivanlar o kutlu doğumun şanına yakışır bir güreş tutuverirler. Ebe Çamlığı güreşe ve tarihe doyar inşallah..

Nasıl mı? Olacak yukarı da saydığımız görkem ve heybet… Tabikide ortak paydası Domaniç olan her fertten başlayarak. Sivil Toplum Kuruluşlarına yani ( STK’lara ) büyük görev düşüyor. Şahsi kinler bir kenara bırakılıp, siyasi ayvazlıktan uzak durulup, gerek Domaniç ilçe merkezinde gerek de diğer il ve ilçelerde faaliyet gösteren Kütahyalı ve Domaniçliler başaracak bunu. Domaniç’in reklamını gerek sosyal medya ağlarında gerekse dernekler vasıtasıyla duyurup Domaniç diyecekler.

Domaniç’in etkili ve yetkili kişileri, STK başkanları Domaniç önceliğimiz olacak. Reklam filimleri, turlar ve değişik etkinliklerle olacak bu. Domaniç Gazetesin hazırladığı tanıtım videoları, Domaniç’in tanıtımı adına reklam fırsatı özelliği taşıyan ender çalışmaların başında geliyor. Herkese diyorum ki; “Taşın Altına Elimizi Atma Zamanı”. Her bir bireyimize ve kurumumuza nasip olsun inşallah. Gelecekte Domaniç adına çocuklarımıza hoş bir seda bırakmak…