TANAP’tan Süt Birliğine Destek

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) tarafından, Domaniç Süt Üreticileri Birliğine yüz 96 bin TL’lik makine ekipman desteği verildi. Artık kırsaldaki süt üreticileri sütlerini daha kaliteli olarak firmalara satacak.

TANAP Boru hattının geçiş güzergahı olan Domaniç ve bağlı köylerine Sosyal ve Çevresel Yatırım amaçlı hibe desteği sağlandı. TANAP doğrudan hibe destek kapsamında Domaniç Süt Üreticileri Birliğine %95 hibe desteği verildi.

TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım amaçlı hibe desteği kapsamında yüz 96 bin TL’lik destek alan Domaniç Süt Üreticileri Birliği, 1 Adet 500 lt Süt Soğutma Tankı Makinesi, 1 Adet 1,5 ton Süt Soğutma Tankı Makinesi, 1 Adet Süt Kalite Analiz Cihazı Makinesi 1 Adet 6 Ton kapasiteli Süt Soğutma Tankı Makinesi ve 1 Adet Isı Dönüşüm Cihazı desteği aldı.
Domaniç Süt Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Yağcı, “Birliğimizi kurarak birlik ve beraberliğimizi kenetlediğimiz ilçe ve köylerimizde üyelerimizin de manevi desteğini alarak TANAP’a projelerimizi sunduk. Çok şükür projemiz onaylandı ve yüz 96 bin TL’lik makine ekipman desteği aldık. Üstelik hibe kapsamında %95’i TANAP tarafından desteklendi. Göreve geldiğimizden ilk günlerden itibaren üreticilerimizin yanında olduk. Bu makine ve ekipmanlarımız sayesinde sütlerimizi daha kaliteli olarak satışa sunacağız. Süt içerisinde probiyotik özelliklerde sayılabilecek yararlı bakterilerin korunması, zararlı mikroorganizmaların gelişmemesi için sütün gerekli ısı ve hijyen koşullarında muhafazası gerekmektedir. Aksi takdirde sütün kalitesi düşmekte, fireler verilmekte, sütü talep eden firmaların tercihi olumsuz etkilenmekte ve süt üreticisinin geliri düşmekteydi. Dolayısıyla birliğimizin kırsaldaki süt üreticilerinden sağımdan sütü alacağı süreye kadar muhafazası önem taşımaktadır. Halihazırda birliğimize süt tedariğini sağlayan köylerimizde süt soğutma tankları bulunmadığından bu tankların temini bu sebeplerden dolayı zorunlu hale gelmiştir” dedi.