GÖLGE ETME BAŞKA İHSAN İSTEMEM

Herkese selamlar güzel bir hafta geçirmenizi temenni ediyorum.
Gecen hafta “İstanbul seçimleri” bitti. Artık bundan sonra seçimin “S” sini duymayız diye temennide bulunmuştum.
Lakin ettiğim kelam ağzımda kaldı.
Niye? Diye soran olursa eğer; geçtiğimiz cuma günü Çukurca Beldesi olarak yine bi seçimi yaşadık.
Artık seçimler hayatımızın bir parçası olmuş hep de olacaktır… Ve ben bundan hiç bir kurtuluş yolunun olmadığını bi zatimi anlamış bulunmaktayım.
Aslında hayatın kendisi hep seçimden tercihlerden ibaretmiş. Sınavda sorunun doğru cevabını bulmanız gerek. Doğru bir meslek seçmelisiniz. İşadamı iseniz doğru bir mal, doğru bir yönetici-personel seçmelisiniz. Seçici olsanız bile hayat hep “seçim”’dir. Marketten, pazardan alışveriş yaparken bile hangi market, hangi marka, fiyatları ne hepsini tek tek araştırarak önümüze konulan alternatiflerin illaki birini seçeriz.
Çukurca Beldemizin tek özel ve tüzel sivil toplum örgütümüz olan Çukurca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin olağan Kongresi vardı.
Kongre birazcık gürültü ile de olsa sonunda daha önceki dönemde başkanlık yapan Resul Özoğul’un tercih edilmesiyle son buldu.
Kooperatifimiz 1980 yılında kurulmuştur.
Amma velakin seçildiği tarih olan 2006 yılından bu zaman zarfına kadar 12 yıldır bu görevi sürdüren Resul Özoğul’un büyük özverili çalışmaları ve gayretleri sonucunda bünyesinde sadece kooperatif binası, kasasındaki 14.000 lira ile teslim aldığı Başkanlığı 600.000 lira ederindeki taşınır ve taşınmazları ile büyük ve güçlü bir kooperatif haline getirmiştir.
208 kişinin oy kullandığı bu kongrede 148 oy alarak önümüzdeki 3 yıl için tekrar Kooperatif Başkanlığına seçilen Resul Özoğul bu yapılanların daha da fazlası olması için gayret edeceğinin biz Çukurcalılara sözünü vermiştir.
Şahsen naçizane ben kendisinin verdiği sözleri tutacağına inanıyor ve kendisine bilfiil güveniyorum.
“GÜVEN” hayatta benim için ön planda olan hatta kırmızı çizgim olarak kabul ettiğim düstur” dur. Her zaman şahsım için maddiyattan önce güven gelir. İnsanların birbirilerine güvenmesi ve saygı duyması benim için çok önemli bir haslettir. Bunu her insan yapamaz.
İnsanların güvenini kazanmak da hiçbir zaman kolay olmamıştır. Zaman ve emek ister güvenilir biri olmak isteyen kişiler yapmacık değil doğal ve içten olmalıdır.
Bu özellikler de her zaman Resul Özoğul’ da fazlası ile bulunmaktadır. İlçemizde, Köylerimiz veya Beldemizde olsun böyle önderlik edenlere yaşadığı yere hizmet için çırpınan bu nadide insanların daha da artmasına o kadar ihtiyacımız var ki…
Ve biz İlçe veya beldede yaşayanlar olarak onların bu çabalarında her zaman destek olmalıyız. Köstek olmak her insanın yapabileceği bir iştir. Marifet destek çıkabilmektir. Engel olmamaktır.
Bazılarının yaptığı gibi….
Arkadaş tamam seçimler ve kongreler seçilenin kontrolü veya daha iyisinin seçilmesi için tercih mekanizmasıdır amenna. Hatta bunlar olağan sıradan literatürlerdir kabul, lakin muhalefet olmanın da bir usul ve adabı vardır ve muhalefet her daim olmalıdır da kabul ediyorum. Ama sırf muhalefet olayım diye de muhalefet yapılmaz. Gerçekten bu yapılanların daha da iyisinin olacağına inandığınız projeleriniz varsa çıkarsınız ve kuruluşun seçmen kitlesine tek tek anlatıp ikna etme çabasına girersiniz.
Eğer ki öyle proje ve hedefleriniz yoksa da daha önce ki Başkanında yaptıklarına veya yapacaklarına mani olmazsınız, olamazsınız da.. Çünkü benim için faydalı olan ne varsa benim yararlanmam için önüme sunulmasında bir an dahi olsa şahsen zaman kaybetmek istemiyorum. Çünkü benim ve benim geleceğimin, gençlerimin kaybedeceği bir saniyesi bile çok kıymetli artık. Yazılarıma son verirken sırf muhalefet olmak için muhalefetlik yapanlara en son yazacağım kelam;
GÖLGE ETME BAŞKA İHSAN İSTEMEM…
Kalın sağlıcakla…