Vekil Erbaş, Hayme Ana’da Osmanlı Fermanlarının sergilenmesini istedi

Fedakar ve cesur Türk kadınının en görkemli sembolü olan Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi olan ve “devlet ana” diye tanınan “Hayme Ana” için 738’nci kez kabri başında anma töreni düzenlenecek.

Düzenlenecek olan etkinlik için MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivlerine yazı göndererek Osmanlı Fermanlarının etkinlikte sergilenmesini istedi.

ERBAŞ; HAYME ANAMIZ HEM KÜTAHYAMIZIN HEM DE TÜRK KADININ SEMBOLÜ

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş yapmış olduğu açıklamada, Hayme sözcüğünün Arapçadan dilimize geçmiş olan ve çardır anlamına gelen bir sözcük olduğunu, Türklük tarihinde çadırın aynı zamanda aile ve yuvayı sembolize ettiğini belirtti.
MHP Kütahya Milletvekili

Erbaş; “Türk toplumunda kadının rolünü en iyi özetleyen girişimci, üretken, cesur ve kadın-erkek eşitliğinin tarihteki en büyük örneği hiç kuşkusuz ki Hayme Anadır. Kadının devlet yönetiminde etkisini en bariz şekilde yansıtan Hayme Ana, Türk tarihinde adına ilk türbe yapılan kadın olmuştur. Eşinin vefatının ardından kayıboyunu dağılmaktan kurtararak Domaniç’e kadar getirmeyi başaran Hayme Anamız Osmanlı Devletinin de temellerinin atılmasına vesile olmuştur” dedi. Bu yıl daha görkemli bir anma etkinliği yapılması gerektiğini belirten Erbaş; “ Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivlerine yazı göndererek Osmanlı Fermanlarının etkinlikte sergilenmesini istedik. Beklentimiz anma etkinliği ve göç şenliklerine yüksek katılım sağlanmasıdır. Bu bağlamda çalışmalarımızı sürdürerek istediğimiz hedefe ulaşacağımızı umuyorum. Hayme Anamız başta olmak üzere devletin yüceltilmesine, ulusal egemenliğimizin korunmasına katkı koyan tüm şehitlerimizi rahmet ve minnet duygularıyla anıyorum” dedi.

”Devlet Ana” diye de anılan Ertuğrul Gazi annesi ”Hayme Ana” öldüğünde Çarşamba’da çadır kurulan bir tepenin üzerine defnedildi. 1892 tarihinde Sultan 2. Abdülhamid’se Hayme Ana’nın kabrinin üzerine bugünkü türbeyi yaptırdı.

Hayme Ana’yı Anma Ve Göç Şenliklerinin 30-31 Ağustos, 1 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılması öngörülüyor.