Köylünün Zor Şartlarda Yetiştirdiği Organik Çileği Dolu Vurdu

İlçemize bağlı bin 350 rakımlı Sefa köyünde zor şartlarda yetiştirdikleri organik çilek ve Ormancılıkla geçimlerini sağlayan köylüleri 10 dakikalık dolu vurgunu perişan etti.

Yaklaşık 50 haneden oluşan, toplamda 165 nüfusu ile 1350 rakımlı ormanın içinde yerleşik bulunan Sefa Köyü, yüz yıllardan beri ormancılık ve organik çilek yetiştiriciliği ile geçimlerini sağlıyorlardı. Kışın çok uzun sürdüğü karların evlerinin üstünü bile kapattığı köylülere bu yıl dolu vurdu.

Bu yıl, aşırı yağmurlar nedeniyle zor şartlarda tarlalarda çalışan köylüler aniden gelen ve 10 dakika süren dolu nedeniyle tüm emeklerini kaybettiler.

İlçe genelinde etkili olan dolu, özellikle tarlalara büyük zarar verdi. Daha önceki dolu vurgunlarında meyve fidanlarını kaybeden Domaniçliler bu seferde 200 tonluk üretim kapasitesi ile Sefa Köyünde yetişen ve bazı Avrupa ülkelerine ihraç edilen organik çileğini kaybetti. Köylünün zararının yaklaşık 500 bin lira olduğu iddia ediliyor.
Domaniç İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri ve Domaniç Ziraat Odası Başkanı Ahmet Özoğul dolu yağışı nedeniyle zarar gören tarlalarda incelemelerde bulundu. Çiftçiler dolu yağışında büyük zarar gördüklerini belirterek yetkililerden yardım istedi.

Sefa Köyü Muhtarı Seyit Ali Bayram, “Köyümüz bin 350 rakımlı, ormancılık ve çilek üretimi ile geçinen 165 nüfuslu 50 haneli bir köy. Bu seneye kadar yıllık 200 ton çilek üretimi yapılmaktaydı. Ancak bu sene afattan dolayı bu 200 ton çileğin yaklaşık 100 tonu doludan dolayı zarar gördü. Köylü bu konuda mağdur. Yaklaşık maddi olarak 450 – 500 bin TL civarı kaybımızda var. Bu konuda devletimizin bize yardımcı olmalarını istiyoruz. En azından çileklerin üzerini kapatılması için destek istiyoruz. Her sene dolu ile karşılaşıyoruz. Çileklerin üzeri kapatılırsa, devlet bu konuda bize yardımcı olursa ekonomiye katkımız devam eder. Çileklerin üzerine file, naylon sera gibi yardımcı olmasını istiyoruz. Üstelik üretimi de artırabiliriz” dedi.

Ziraat Odası Başkanı Ahmet Özoğul, “Bu gün üzücü bir güne başladık. Dün akşam saatlerinde Domaniç’te ciddi bir dolu yağışı oldu. Sefa köyü demek, çilek üretimi demek. Dolu yağışı sonrası bizimde çilek hasadını bir nevi bitirdi. Buradan yaklaşık 200 ton çilek bekliyorduk. Tahmini 90-100 ton arası çilek hasadından zararımız bulunmaktadır. Çileklerin doludan dolayı yok olması çiftçilerimize ciddi şekilde maddi zarara uğrattı. Tahminim 500 bin TL gibi zararla karşı karşıyayız. Burada sadece çilek değil, Elması, eriği, kirazı, cevizi, patates ve fasulyesi de zarar gördü. Bizler burada hasar tespit yaptıktan sonra kurumlarımız ile birlikte çiftçilerimizin mağduriyetinin giderilmesi için gerekeni yapmak zorundayız. Tabi burada çiftçilerimizi de ikaz etmek zorundayız. Bu tür afat olayları için sigortalarını yaptırmalarını istiyoruz” dedi.

 

DCIM/101MEDIA/DJI_0214.JPG