Muratlı’da çevre seferberliği

Muratlı köyünde muhtar seçimlerinin ardından yeni ve genç muhtarın motivasyonu ile köyde adeta çevre seferberliği başlatıldı.

Muhtar ve arkadaşları, köylülerin de yardımıyla yolları genişletip temizlerken tüm köylünün köy tarihinde ilk defa köy mezarlığı temizlediği görüldü. Ardından, Yakup Yılmaz ve Bilal Yiğit üç mezarlığın yabani otlarını ilaçlamayı üstlendiler.  Köy halkından Kamil Sarı mezarlığa çeşme yaparken Veli Sarı önderliğinde başlatılan kampanyayla mezarlık ve köy meydanına genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, erkeğiyle yüzlerce gül dikildi. Fatih Kahraman, Emre Karakoyun ve Mehmet Gün önderliğinde başka bir ekip ise köyün ilk resmi futbol kulübünü kurdu. Öte yandan muhtar tüm köy halkından cenazelerde yemek verme âdetinin kaldırılmasını, düğünlerde dürü alınmamasını ve düğünlerin bir güne düşürülmesini istedi. Herkesin evin önüne temizleyerek bakımlarını yapmasını istedi. Genç yaşlı, kadın erkek tüm kesimler meydanlarda çöpleri temizledi, ağaç dallarını budadı.

Muhtar Cihan Ay, bayramdan sonraki ilk düğün ağasından akşam kına gecesi gündüz düğün olarak yapılacağının ve dürü dağıtılmayacağının sözünü aldı.