DEVLET’TE DEVAMLILIK ‘ENGASTIR’

‘Engas’ Kütahya ve bazı Ege illerinde mahsusçuktan / yalancıktan anlamında kullanılır.
Efendim devlet erkânından sık sık duyarız. “Devlette devamlılık esastır” derler. Derler de, aslı var mıdır? Uygulamada bu böyle midir?
Sanırım hepimizde hemfikirizdir ki Devlet’te devamlılık esas mesas değil, Kütahya ağzıyla resmen engastır.
Ülke geneli bir kenara, biz bir yerel gazete olarak ilçemizin penceresinden şöyle bir bakalım.
Domaniç Gazetesi Manşetleri: Bilmem kaç defa, “ Domaniç-İnegöl yolu gelecek yıl duble yol oluyor”. “KYK yurdu için bakan söz verdi. KYK Yurdumuz Gelecek Eğitim sezonunda bitmiş olacak”… “Gençlik Evi”, “Hastane”, “Ceza Evi İnşaatı onaylandı”, “Domaniç- Tavşanlı Yolu” Onu karıştırmayalım zaten cılkı çıktı.
Bazen vatandaştan üç beş cılız ses, muhalefetten seçimden seçime popüler eleştiriler, bizde, vatandaştan tepki iktidar ve yetkililerden etki görmeyeceğimizi bile bile ara sıra buradan hesap sorarız. Sorarız da aslında verilen cevapları da ezberledik zaten. Hastanemizi onaylayan Bakan değişti. Yolu yapacak Müteahhit değişti. İşleri takip eden vekil seçilemedi. O Kaymakamın tayini çıktı. Söz veren Vali başka ile atandı. Hepsini saymamıza gerek yok zaten ezbere biliyoruz. Biliyoruz da hani devlette devamlılık esastı!!! Demek ki işin aslı neymiş “Devlet’te devamlılık Engast mış”
6 yıl önce Muratlı’da bir üzüm festivali yaptık. İl Tarım Müdürlüğü bu başarımızı karşılıksız bırakmadı. Muratlı’ya yüz küsur dönüm Üzüm bağı verdi. Kaymakamda direkler ve de tel örgüsü benden dedi. Müdür gitti. Kaymakam gitti. Bağlar bitti. Direkler başka senelere kaldı. Dediler ki sabredin devlette devamlılık esastır. O Kaymakam gittiyse, O müdür yoksa Devlet burada. Bu yıl olmaz seneye olur. Dedikleri gibi de oldu. Yeni Kaymakam önce ne direği falan diye tepki gösterse de, İl Tarım direk sözünü ben mi verdim dese de, yeni sözler alındı. Seneye garanti denildi. Seneye kadar kaç Kaymakam, kaç müdür değişti bilmiyoruz. Ama 6 yıldır Muratlı taksit taksit direk alırken bu arada milyarlarca lira harcanarak yapılan bağlar kurumaya başladı. Kendi imkanı olanlar bir şeyler yaptı para kazanmaya başladı. Ekonomik gücü olmayanlar da elindekini de kaybetti. Son durum: devlet büyüklerimiz kriz mıriz yok diyor. Yetkililer kriz var bahanesiyle, Muratlı’nın direklerini, Tavşanlı-İnegöl yolunu, Hastaneyi, Ceza Evini, KYK yurdunu, göletleri, barajları ve bilumum verilmiş sözleri, vaatlerini askıya aldıklarını ilan ediyorlar.
İşin Özeti neymiş sevgili okurlar!? Devlette Devamlılık Engasmıııış…!!!