YARIN ÇOK GEÇ OLACAK!

Bu köşede defalarca, ‘Büyük Beyin Küçük Beyin’ meselelerini irdeledik. Vizyonsuz, “BEN” merkezli beyinleri insana, insanlığa, aileye, çevreye, doğaya, ülkeye ve hatta dünyaya ne kadar zarar verdiğini defalarca dilimizin döndüğünce anlattık. Anlatmaya çalıştık.

Küçük beyinleri konuşmalarından hemen anlarsınız da her nedense kimse kral çıplak demez diyemez. Yani yanlışsın demez ve ya diyemez. İşte bu da en az küçük beyinlerin açtığı zarar kadar önemli bir zarar verme şeklidir ki. Yanlışa ortak olmanın bir örneğidir diyebiliriz.

Küçük beyinler için “BİZ” yoktur. Benim ev, benim araba, benim dükkân, benim fikrim, benim yaptıklarım, benim halkım, benim bakanıma kadar uzayan her yolda Küçük beyinlere rastlamak maalesef mümkün. Mümkün kılanlar ise gerçeği bildiği halde örtüp kapatanlardır. Bu arada Kuran, gerçeği örtüp kapatanlar için “Kafir” sıfatını kullanır.

Doğuşun toprağı dediğimiz, Hayme Ana’nın memleketi dediğimiz, Doğa harikası dediğimiz ilçemiz Domaniç hızla kan kaybediyor.
Domaniç batarken tarih sayfalarından silinirken, nüfus göç ederken, kültür talan edilirken Domaniçliler seyrediyor. “Efendim adliye gitti. Domaniç bitti” Ne kadar kulağa hoş muhalif bir cümle değil mi? Suçlu da var. Ne güzel. “Adliye giderken sen neredeydin, Hangi kahvede okeye dönüyordun” “Yerine ceza evi getirelim”. “ İyi fikir. Şerefsizim bunu BEN düşünmüştüm. Kimselere duyurmadan yapalım nasıl yapılacaksa”. “Neden kimse duymasın”. “Efendim başkaları bu işten rant sağlamasın da BEN sağlayayım” Kaç yıl oldu saymadım Açık ceza evi onaylandı diyeli. Dosyalar Domaniçlilerin keyfini bekliyor. Doğa harikası dağlarımızdan tüm köylerimiz ile birlikte karnımızı doyururuz. İyi fikir. Şerefsizim bunu da düşünmüştüm. Kimseye söyleme “BEN” yapayım… Ee hadi. “Dur be. Seçim bitsin. Ekinler biçilsin, ramazanı atlatalım, kurbanı keselim…. “

Bahaneler bahaneler.

Osmanlı sevdası azalmaya başladı. Diriliş dizisi reyting kaybediyor. Artık Domaniç’te Hayme Ana var fikrimiz işe yaramayacak. Hayme Ana törenleri bitti bitecek. Doğa turizmi trendini herkes görmeye başladı. Komşu il ve ilçelerde bile olmayan doğaya Doğal turizm yatırımları yapılıyor. ”BİZ Domaniçliler “BEN” peşindeyiz. Yarın çok geç olacak ve hatta belki de oldu bile. Topuk yayla da elimizden gidecek Hayme Ana da. Sizin atın beyler atın. Saff Suresi 3 yapmayacağınız şeyleri söylemeniz Allah Katından büyük bir gazaptır/günahtır. Sözümüz Arapça okuyup sevap kazananlara değil. Güzel Kuran okuma yarışmasına katılanlara da değil. Sözümüz, Allah ne diyor diye Kuran’ı anlamaya çalışanlara..