ÇOCUKLARIN HAFTASI

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlattığı özgürlük ve bağımsızlık hareketi, dalga dalga tüm yurda yayılmış, milletimizin azim ve kararlılığıyla birleşerek, adını tarihe altın harflerle yazdıran zaferlerle sonuçlanmıştır. Bundan tam 100 yıl önce, Samsun’a atılan kahraman ve kararlı adımla Türk tarihinin seyri değişmiştir. Aynı şekilde Türk milletinin makus talihi yenilmiştir. Samsun’dan itibaren tam bağımsızlığa giden yolların taşları döşenmiştir. 19 Mayıs 1919, Türk milletinin kendisine biçilmiş kefeni yırtarak tarihi yeniden yazdığı bir dönemin başlangıcıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah Arkadaşlarının, tüm Şehit ve Gazilerimizin ruhları şad mekanları cennet olsun. Geçmiş 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun. Mustafa Kemal Atatürk ve silah Arkadaşları inanmışlardı. Bizde Domaniç olarak geleceğimizin daha güzel olacağına inanacağız.

Mayıs ayını, 11 ayın sultanı Ramazan ayı ile birlikte, Rabbim bereketiyle devam ettiriyor. Serin ve bir o kadarda güzel geçiyor. Domaniç Belediyesinin 17-18 Mayıs’ta gerçekleştirdiği Ramazan eğlenceleri; illüzyonist’in sergilediği muhteşem performans ile renklenen, geleneksel orta oyunu ve palyaço gösterileri ile çocukları çok eğlendiren, büyüklerin de dışarıda oturup iyi vakit geçirdiği çok güzel bir organizasyon gerçekleşti. Bu organizasyonlar Domaniç’e ayrı bir güzellik katıyor ve kattıda. Çocukların haftasıydı, bu hafta.

Geçen senelerde muhteşem katılımlara sahne olan Domaniç Uluslararası Turizm ve Kültür Festivali’nin 3.ncüsü 6 Haziranda Domaniç Ortaokulu bahçesinde yapılacak. Bu etkinliğin Ramazan’ın verdiği birlik ve beraberlik ruhunun devamını sağlayacağı, Domaniç halkına olumlu yansıması olacağı ve geçen seneye göre daha bir başka olacağı kanaatindeyim…

Domaniç ortak paydamız. Bu durum münakaşa götürmez. Yani tartışmaya yer vermeyecek biçimde kesin bir durumdur. Adımız bir, toprağımız bir havamız bir, acımız bir, ihtiyacımız bir, derdimiz bir, geçmişimiz bir. Yani kısacası her şeyimiz bir. Dolayısıyla geleceğimiz de bir. Bu anlamda geçenlerde Ilıcaksuda dost meclisinde Domaniç’e maddi anlamda gelir getiren en büyük turizm mekanının Ilıcaksu olduğu fikrinde birleşip neler yapılabilir noktasında istişarelerde bulunduk. Bir insanda yaşadığı ve hayalindeki şehirle ilgili bir çok düşünce olabilir. Bana göre çok güzel bir fikirdi. Çukurca Belde Belediye’sinin Ilıcaksudan başlayıp Bükerler Köyü sınırına kadar olan derenin ıslah çalışmasını yapıp yan tarafına yürüyüş ve bisiklet yolları ile turizm’e kazandırılabilir düşüncesi… Yerim dar inşallah ileriki haftalarda bu konuyu daha detaylı yazma fırsatı bulurum.