ANNELERİMİZ. HİÇ EKSİLMEYİN YANIBAŞIMIZDAN

Benim yazılarımı takip edenler bilirler. Domaniç Kadın Ruhludur der ve yazarım her fırsatta. Domaniç, Hayme Ana gibi, Arife Bacı (Karaköy), Ebe Ana, Ebe Hatun, Gül Ana (Saruhanlar), Sarıkız, Molla Kadın (Yeşilköy) gibi ve ismini bilemediğimiz nice kahraman Anneler, yakın dönemde çılgın Türk kadını Habibe ve Aza Emine gibi vatanperver kadınlar yetiştirmiştir. Erkekler de kahraman annelerinden emdikleri sütün kudretiyle Türk tarihinin birer parlak yıldızı olmuşlardır. Tarihinde bir çok kadın kahraman yetiştiren Domaniç’in cinsiyeti nedir diye sorulursa bu anlamda “kadın” diye cevap verebilirim.

Öncelikle Osmanlı’nın İlk Ebelerinden Olan, Ebe Hatun’un, izinde insanlığa şifa dağıtacak hemşirelerimizin 12 Mayıs Uluslararası Hemşireler Gününü Kutluyorum. Rabbim Kolaylıklar Versin.

Malumunuz 12 Mayıs Anneler Günüydü. Bir gun değil, her gün Onların aslında. Her kadın bir anne adayıdır, bu sebeptendir ki cinsiyet ayrımı annelere yapılan en utanç verici bir ayrımdır.

Hangi cümleleri kurabilirsiniz ki, o kutsal görevi üstlenmiş bir kadını anlatmaya. Anneyi diyorum. Yüce dinimiz İslam, cenneti işaret ederek annenin ayakları altına sermiştir.

Anne olmak öyle bir şeydir ki; dünyanın en kutsal görevini üstlenmişlerdir. Anneler… Onlar için evladının yaşı hiç önemli değildir. Senin üstün açıkken uyuyamayan, sen mutsuzken mutlu olamayan kişilerdir onlar. Kimse umursamaz belki uyurken açıldığını ama o asla kaçırmaz. Gelir takıntılı bir kadın gibi ve mutlaka kapatır açılan yerini.

Canından can alsan da ikna edemezsin üşümediğine, acıkmadığına, tok olduğuna ve hasta olmayacağına. Öksürdüğünde belki senin umurunda olmaz ama o öksürük anı, saatlerce kalır bir annenin aklında. Uzakta dursa da yakın hissedilen, canı hep dizinin dibinde olmak istenen, asla vazgeçilmeyen, evlatların varlığını varlığına armağan edebileceği, hep duygulu fakat tek duygulu insan annedir.

Hal böyleyken belki “bir” rakamı bizler için önemsizken bir şehit annesi için belki de çok şeyler hatta dünyaları ifade eder. Gözünden bile sakındığı belki günlerce başucunda uykusuz kaldığı bir evladını, bir şehit annesine hatırlatmak ne verebilir ki o anneye, acı ve gözyaşından başka….

Dinimizin Cenneti ayakları altına serdiği, sonsuz sevgi ve hoşgörüyle yetiştirdikleri nesillerle geleceğimizin şekillendirilmesinde önemli rol oynayan annelerimiz, Türk toplum ve aile yapısında müstesna bir yere sahiptir. Türk annesi aile dokusunun temelini teşkil ederek şefkatin, fedakârlığın, sabrın ve özverinin sembolü, toplumun yapısını güçlendiren, şekillendiren, aile birliğinin en önemli unsuru olarak daima özverinin, sevginin kaynağı olmuştur.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Şehit ve Gazi anaları olmak üzere tüm annelerin anneler gününü kutlarım. Annelerimiz Hiç elsilmesinler, başucumuzdan…15