RAMAZAN DA İŞİMİZ ZOR!

Ramazan ayı oruç ayı geldi çattı. Hem de baharda. Hem de işlerin başladığı anda.

Anlayanlar anladı da, anlamadan; “Ee nolmuş” diyenlere açıklayalım.

Oruç, tüm dinlerde olduğu gibi İslam dininde de imtihan ayıdır. Tüm kötülüklerden arınma, nefsine hakim olma tatbikatıdır.

Yani dindarlar özellikle oruçluyken ahlaki değerlere çok daha dikkat ederler…

Örnek mi!?

Yalana oruç tutarlar, yalancıya oruç tutarlar, kul hakkına oruç tutarlar, ne yerler ne yedirirler ne de yiyene göz yumarlar. Tarlada an geçmezler, bir tarladan öbür tarlaya geçerken ayakkabısına giren toprakları silkelerler. İş yerlerinde açlık şovu yaparak işten kaytarmazlar. Kurum amiri ise adam kayırmazlar, gürültü yapmazlar, trafikte kurallara daha fazla uyarlar. Zamanlarını asla boşa harcamazlar. Yalanı alkışlamazlar, haksızlığa susmazlar, komşuya güven, evdekilere huzur vermek için daha fazla çaba harcarlar. Yaptıklarını göz boyamak için değil Allah rızası için yaparlar. Zenginliği ile yoksulu ezmezler, yetimin hakkını bırakın yemeyi kesinlikle yedirmezler, hırsıza, arsıza, tecavüzcüye göz açtırmazlar.

Evlerini, evlerinin ve işyerlerinin önünü her gün temizlerler. Birlikte yer birlikte içer ama asla israf etmezler. Kesinlikle ellerinde Kuran ve ya başka bir kitap alarak ‘İkra’ emrine her zamankinden daha fazla uyarlar. Hz. Muhammed’in, “İki günü bir olan bizden değildir” tavsiyesine uymak için her zamankinden daha fazla üretirler. Başkalarının hatasını, ayıbını aramayı bırakın varsa da gizlerler.
Kısacası dostlar, yaradılış itibarı ile her insanın için de kötülük vardır. İyiler, kötülüklerini dizginleyebildikleri kadar iyidirler. İşte Ramazan da bunun tatbikatıdır. Bu yüzden Ramazan da işimiz biraz zor. Yoksa siz Ramazan ayını aç kalma ayı mı zannettiniz. Açlık ibadet olsa başta Afrika’da ki yoksul insanlar olmak üzere tüm açlar cennetlik olurdu ki. Allah kimseye açlık ile ibadet ettirmez…