HIDIRELLEZ

On bir ayın sultanı Ramazan geldi. Ramazan ayı, oruç ayıdır, nefsin terbiyesinin edildiği aydır. Sabır ayıdır, her şeyden önce. İçinde Kadir Gecesini barındırır ki, Kur’an-ı Kerim bu ayda nazil olmaya başlanmıştır. Ramazan ayı arefesindeki hain terör saldırılarında Şehit Olan Mehmetçiklerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı; yaralı mehmetçiğimize acil şifalar diliyorum. Büyük Türk Milletinin başı sağolsun… İnsanlık âleminin ve Müslümanların Ramazanlarını yaşaması ve bayramlarını bayram gibi yaptıkları nice günlere ulaşmak dileğiyle İçinde bulunduğumuz Ramazan ayı tüm Domaniçlilere ve müslümanlara hayırlara vesile olur inşallah.

Türk dünyasının her tarafında olduğu gibi Anadolu’’da da Hıdırellez kutlamaları halen yaşayan ve canlı olarak iştirak edilen çok eski bir Türk geleneğidir.
Hıdırellez, Hızır ve İlyas peygamberlerin isimlerinin birleştirilmesinden meydana gelen bir halk söyleyişidir. Hıdırellez, 6 Mayıs günü Hızır peygamberin kurak bir yere oturması ve o yerin yeşerip dalgalanmaya başlamasıdır. Hızır ve İlyas Peygamberler 6 Mayıs günü birbirlerine kavuşurlar. Yazın başlangıcı sayılan bu kavuşma türlü törenlerle asırlardan beri kutlanır. Konar-göçer toplumlarda bahar ve yaz ayları bereket ve zenginlik demektir. Hıdırellez hurafemidir, falanmıdır, filanmıdır hiç tartışmam… Hıdırıllez Türk toplumunun çok renkli bir kültür ögesidir. Yaşarım, yaşatmaya gayret ederim. Türklüğü yaşatmak istiyorsanız Türk Kültürünü yaşatmak zorundasınız. Bütün dualarınızın ve dileklerinizin kabul olma duası ile. Hıdırılleziniz kutlu olsun.

Pazar günü Çukurca beldemizde gerçekleşen 9 ncu Hıdırellez etkinlikleri yağmura rağmen coşkulu geçti. Binlerce Domaniç insanının yağmura rağmen birlik beraberlik adına kaynaşma azmi beni çok memnun etti. Etkinliği organize eden Çukurca Belediye başkanımızı ve yönetimini can-ı gönülden kutluyorum. Domaniçli birdi beraberdi.

Selim Dede Mesire Alanı’nda, Yıldırım Beyazıt Hana Hızır olan Selim Dede huzurunda pilav ve ayran ikramında bulunuldu. Kur’an-ı Kerim tilaveti ve ilahilerin okunmasıyla başladı. Şehitlerimiz için saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından, İnegöl Mehter Takımı gösterilerini sundu. Domaniç yöresine ait halk oyunları sergilendi. Programın sonunda, Eskişehir Sultan Atlı Okçuluk takımı gösterileri ayakta alkışlandı. Velhasılı Domaniçli kültürüne sahip çıktı her zamanki gibi.

Özellikle bir hususu belirtmeden geçemeyeceğim. Çukurca Beldesinde yapılan şenlikler kısa geçmişe sahip olmasına rağmen kısa sürede ses getirdi ve Domaniç’te yıllardır yapılan bir çok etkinliğin önüne geçti, gündeme oturdu. Bu şenliklere katılımın Domaniç’teki diğer tören ve etkinliklerden daha çok olması; SASADER yönetiminin bu işteki samimiyet ve gayretleri, Çukurca Halkının Duyarlılığı, ve Belediyenin Desteğinin birleşmesinin neler başarabildiğine en güzel örnektir. Kolaylıklar diliyorum..

İşin Özü ise; Tarihin ve kültürün beşiği, devlet ekilen toprak,doğa harikası, Muhacirlerden Sefa köyüne kadar bir çok tarihi şahsiyete ve yatıra sahip Domaniç’te tören-etkinlik sayısı iki elin parmaklarından ibaret. Domaniç’teki her bir köy, bir tarihi şahsiyeti, yatırı, bir ürünü, bir eseri niye ön plana çıkarıp, birlik beraberliği sağlamak,halkın kaynaşması adına bir etkinlik-tören yapmaz,Vesselam…