Atıl balık tesisi mesire alanı oluyor

Sarıkız Mesire alanı içerisinde Çukurca Belediyesine ait 8 dönümlük arazide atıl vaziyette bulunan tesis vatandaşın hizmetine sunuluyor.

Belediye arazisi içerisindeki ve atıl vaziyette bulunan balık tesisi 88-89 yıllarında Doç. Dr. Mustafa Kalemli’nin destekleri ile kurulmuş ve yaklaşık 35 yıl hizmet vermişti.

Çukurca Belediyesi tarafından ihale usulü yıllarca kiralanmış ve son yıllarda talebini yitirmişti.

Çukurca Belediye Başkanı Emin Taşgın seçim öncesi verdiği vaatleri arasında bu alanın artık vatandaşlara hizmet vereceğini vaatlerinde belirtmişti. Çukurca Belediye Başkanı Emin Taşgın, “Domaniç’imizin göz bebeği olan ve binlerce turistin uğrak noktası, Sarıkız Mesire Alanı bilindiği gibi artık alan olarak yetersiz durumdadır. Biz vaatlerimizde bu alanın vatandaşlarımızın hizmetine açılarak farklı bir proje ile dillendirdik ve vatandaşlarımıza anlatma fırsatı bulduk. İlk etapta bu alanda temizleme çalışmaları yapılacak sonrasında halkın vakit geçireceği, çayını yudumlayacağı, yürüyüş parkuru ve köy pazarı şeklinde bir alan haline gelecek. Sarıkız Mesire Alanı daha çok turistin geleceği bir mekan ve köy halkının gelir elde edebileceği bir alan olacak. Bu konuda bizlere her zaman destek veren başta Ilıcaksu halkıma teşekkür ederim. Birlikte bir olup başaracağız inşallah” dedi.

Dönemin muhtarı Mehmet Özhan, “Bundan 30 yıl önce balık tesisi yapmak istedik. Köyün imkanı yoktu. O zamanın milletvekili Mustafa Kalemli ’ye söyledik. O da olur dedi. Hemen parası çıkarıldı ve tesisleri yaptık. Denedik alabalık oluyor. 1989’dan 1999 yılına kadar çalıştı burası. Ömrü 30 yıldı ömrünü de doldurmuş oldu” dedi.

Ilıcaksu halkından ve Belediye Meclis Üyesi Mehmet Sarıca, “Burası 1989 yılında Köy Muhtarlığı tarafından yapıldı. Bu zamana kadar Balık İşletmesi olarak hizmet verdi. Ama son zamanlarda mesire alanlarının eksikliğinden dolayı, atıl ve çöplük olmasından dolayı biz burayı iş makinelerinin yardımı ile güzel bir mesire alanı çevirmeyi hedefliyoruz. İnşallah iyi olur. Vatandaşlarımız ve misafirlerimiz için güzel bir projeler ile piknik alanına dönüştürmeyi planlıyoruz” dedi.