İstif işçilerinin karda zorlu mesaisi

Domaniç ilçesinde bin 500 rakımlı Kocayayla Geçidi’nde çalışan orman istif işçileri, kış aylarının başından bu yana karın altında ki tomrukları çıkararak, işlenmek üzere mobilya fabrikalarına gönderiyor.

Domaniç Orman İşletmesine ait Kocayayla Deposu’nda çalışan istif işçileri, kış aylarından bu yana dondurucu soğuklarla beraber kar kalınlığın zaman zaman 2 metreye ulaştığı bölgede zor şartlarda tomruk çıkarıp yükleme yapıyor.

Nisan ayının sonlarına gelinmesine rağmen yağışların devam ettiği karla kaplı bölgeye gelen işçiler sabahın erken saatlerinde çalışmalara başlıyor. İşçiler, iş makineleriyle üzerindeki karları temizledikleri tomrukları, kamyonlara yüklüyor.

Mobilya fabrikalarından gelen talepler doğrultusunda bin 500 rakımlı Kocayayla Geçidi’ne çıkan işçiler, belirlenen miktarda tomruğu kamyona yükledikten sonra akşam saatlerinde geri dönüyor. İstif işçileri, bazen saatlerce bazen de birkaç gün çalışmak zorunda kalıyor.
Şirket olarak istifleme ve yükleme ihalesini alan 42 yaşındaki Necmettin Akgüneş, orman kesim işçilerinin sonbahar aylarında kestikleri tomrukların, istiflenerek mobilya fabrikalarına nakledilmesi için çalıştıklarını söyledi.

Her türlü hava koşulunda çalışmaya devam ettiklerini anlatan Akgüneş, ” Bin 500 rakımlı Kocayayla’da her yıl zorlu şartlarda aynı çileği çekiyoruz. Ne yapalım ekmek parası. Biz fabrikanın zor durumda kalmaması için zorlu kış şartlarında buraya çıktık. Nakliyeci arkadaşımız Ankara’dan çıkmış gelmiş, burada mağdur olmaması için yükünü sarıp göndereceğiz. Hayırlısıyla tomrukları Ankara’ya ulaştırır inşallah” dedi.

Ankara’da ki mobilya fabrikalarına götürülmek üzere tomrukların nakliyesini yapacak olan Ramazan Pala, yaz kış demeden tomruk çektiklerini belirtti.

Pala, ” Dün akşam geldim buraya gece yağmur vardı sabah kara çevirdi. Arkadaşlar sağ olsun yardımcı oluyorlar bizi burada koymadılar. Bizde hava şartları ne olursa olsun tomruk çekiyoruz. Ülkemizin neresinde olursa olsun her depodan tomruk çekiyoruz. Yalnız ilk kez böyle karlı bir havada tomruk saracağım. Nisan ayının sonundayız ama kar yağıyor bu bereket demek. Allah kaza bela vermesin inşallah” diye konuştu.