KİMLER ZALİMDİR ?

Kuran, Müslümanların iman edip inanmadığı, okuyup anlamadığı, Anlayıp uygulamadığı, sözde kutsal, özde ölüler için var olan bir kitaptır.

Kuran, okuyup anlayınca bir derya, bir ahlak, bir tarih ve bir davranış bilimi kitabıdır. Yasin suresin de de Kuran’ın dediği gibi, “Kuran ölülere değil bir uyarıcı olarak yaşayanlara indirilmiştir”
Kısa bilimsel gerçekleri anlatan Kuran, tarihsel bir takım olayları da kıssa olarak anlatır ki, “Okuyup anlayasınız” diye bir de vurgu yapar.
Günümüz İslam coğrafyasında Kuran felsefesinden eser yoktur. Özelikle Osmanlı döneminde dine katkı olsun diye bir sürü eklemeler yapılmış, her nedense katkılar, orjinalinden daha fazla ilgi görmüştür.
Günümüzde Kuran, mezarlıklarda ölülere okunur, birde bundan umulan sevaplar öncelikle tüm peygamberlere, hoca efendilere ve o gün ölene ikram edilir. Artık ölü öldükten sonra Allah’ın emir ve yasaklarına nasıl uyacaksa ve ya dünyada iken kazanmadığı sevabı mezarlıkta kazanarak nereye gidecekse diye kimse sormaz / sorgulamaz. Mezarlıkta Kuran okuma Türk geleneklerinden sadece bir tanesidir.

Eskiden bilgisayar yoktu. Google amca yoktu. Bir şey araştırmak için birkaç kitap devirmek gerekiyordu. Onu da bulabilirsen. Eğer okumak zor geliyorsa günümüzde Google var. Bak öğren.
Şahsen 50/60 defa Kuran meali okumuş ve ezberlemiş biri olarak son şehit cenazesinde meydana gelen vahim ve çok tehlikeli olaylar bana hemen bir ayeti hatırlattı. Hucurat Suresi.
Gergin ortama ayak uyduran bazı Klavye efeleri; Konu komşu, eş, dost, akraba, arkadaş, kardeş demeden, maaşlarını ödedikleri siyasilerin gerginleştirdiği dille, bir birlerine sövüp saymaya başladılar. Oysa biz bu tür olayı daha dün 1980 öncesi yakın tarihimizde yaşamıştık. Okuyanlar bilirler. Bir kişi; evet sadece bir kişi, Bulgaristan’ da SSCB’li ve ABD’li dostlarıyla buluşur, onlardan gerekli propaganda kitaplarını ve suikast silahlarını alır, Ülkemizdeki cahil sağcılarla cahil solculara dağıtır. Ağababalarının desteğiyle sivri zekâlı siyasilere halkımızı, Ülkücü/devrimci ya da Komünist/ Faşist diye böldürür, kardeşi kardeşe kırdırırdı. Bu pisliği ortaya çıkaran Uğur Mumcu’yu da bu nedenle katlettiler.
Mevzu derin konu uzun. Kısacası, sadece “İman ettim” dediğiniz Kuran’ı okusaydınız, anlasaydınız, uygulasaydınız. Kuran’ın ölü kitabı değil dirileri uyarmak için indirildiğini bilseydiniz. ‘Davranışlar’ konusunu işleyen ve sadece 18 ayetten oluşan Hucurat suresinin 11. Ayeti özümseseydiniz bu oyunlara gelmezdiniz. Bu yazıyı okuyanları tenzih ederim. Çünkü okuyan zaten bilir.
(HUCURAT 11 – Ey iman edenler! Bir topluluk diğer bir toplulukla alay etmesin. Belki de onlar, kendilerinden daha iyidirler. Kadınlar da kadınları alaya almasınlar. Belki onlar kendilerinden daha iyidirler. Kendi kendinizi ayıplamayın, birbirinizi kötü lakaplarla çağırmayın. İmandan sonra fasıklık ne kötü bir isimdir! Kim de tövbe etmezse işte bu kimseler zalimlerdir)